BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egy bécsi lakás feleannyit fogyaszt, mint egy pesti

Az uniós átlagnál majdnem ötödével több hőenergiát falnak fel a magyar lakások, egy bécsi otthon energiafogyasztása pedig feleakkora, mint egy budapesti lakásé - derült ki a WWF tanulmányából.

A lakásállomány csaknem kétharmadát kitevő 2,8 millió családi házból 2,5 millió egyáltalán nem kapott szigetelést, pedig azzal akár 65 százalékos energia-megtakarítás is elérhető, nyáron pedig 5-7 fokkal csökkenthető a benti hőmérséklet.

Így a fűtésre költött pénz felét is meg lehet spórolni, nyáron pedig csak extrém meleg esetén kell használni a klímaberendezést – derül ki a Természetvédelmi Világalap magyarországi szervezetének tanulmányából, közölte a Magyar Nemzet cikke alapján a HírTV. A magyar lakosságot azonban nemigazán érdekli, hogy mennyibe kerül a lakása fenntartása. Mint azt korábban megírtuk, az energiahatékonysági szempontok egyáltalán nem, vagy csak alig játszanak szerepet ingatlanvásárlásnál.

Elmaradt a szemléletváltás

Miközben egy mosógép megvásárlásánál döntő tényező annak energetikai besorolása, addig egy átlagember élete legnagyobb beruházása esetében, vagyis egy ingatlan megvásárlása során szinte teljesen háttérbe szorul - vélekedett Balla Ákos, a Balla Ingatlan tulajdonos-ügyvezetője.

A legjobban mindezt az mutatja, hogy a sok évvel ezelőtt bevezetett energetikai tanúsítványt továbbra is csak egy kötelező, letudni való adminisztrációs elemnek tekintik az eladók és a vevők is az ingatlanértékesítési folyamatban. Ez egy szükséges kellék az adásvételnél, azonban a vevői döntésben vagy a vételár kialakításában nem játszik szerepet. És ezzel kapcsolatban még változó szemlélet, bármiféle pozitív irány sem látható - tette hozzá a szakértő.

[caption id="" align="alignleft" width="700"]Fotó: Pixabay Fotó: Pixabay[/caption]

Lenne mit megtakarítani

A hazai épületek adják a végső energiafogyasztásunk negyven százalékát, ami nagyon magas. Ezen belül is kiemelkedik a fűtési energia, aminek az oka egyrészt a rossz szigetelések, illetve a szigetelés hiánya miatti nagy hőveszteség, másrészt pedig az elavult fűtési rendszerek és a nem megfelelő tüzelőanyagok használata, mint például az egészségre is káros lignit. Mindezek nagyon magas költségekhez és légszennyezettséghez vezetnek. (Pedig most a lakosság is pályázhat forrásokra az energiahatékoynsági beruházásokhoz, felújításokhoz.)

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.