Az Európai Unió rendkívüli piaci intézkedések alapjából vár kárenyhítést a Földművelésügyi Minisztérium (FM), az erről szóló egyeztetés első szakaszát a napokban folytatják Brüsszelben – értesült a Világgazdaság. A magyar igényt korábban Nagy István, az FM államtitkára is jelezte, most pedig a szaktárca a Baromfi Termék Tanács (BTT) által kidolgozott javaslatokkal kezdi tárgyalásait Brüsszelben.
A brüsszeli kárenyhítés azért is lenne létkérdés a baromfiágazat számára, mert Magyarországon – a csekély összegű (de minimis) támogatáson kívül, amelyet nem mindenki vehet igénybe – nincs jogszabály, amely alapján az ilyen közvetett károk után fizethetne az állam – mondta a Világgazdaságnak Csorbai Attila, a BTT elnök-igazgatója, hozzátéve, hogy nyilván elegendő forrás sem állna rendelkezésre. Van jogszabály ugyanakkor a közvetlen károk – vagyis a leölt állományok és a megsemmisített takarmányok – értékének megtérítésére, folyamatosan fizetnek is.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal honlapja szerint enyhült a járvány, a legtöbb korlátozó intézkedést március elején feloldották. Jelenleg három helyen jeleznek madárinfluenza-kitöréseket: a Somogy megyei Mikén február 2-i, a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Abádszalókon február 18-i, illetve Kunhegyes közelében egy héttel későbbi dátummal, amelyek miatt az adott körzetekben még élnek a korlátozó intézkedések. Sok helyen már megkezdték a fertőtlenített ólak újratelepítését, amit az országos főállatorvos februári rendelete szerint kell végrehajtani. Az is valószínűsíthető, hogy a víziszárnyaspiacon drágulás lesz. A piaci hírek szerint a naposkacsák ára 25-30 százalékkal emelkedett az elmúlt hetekben, és az is az árak emelkedését sejteti, hogy a BTT szerint idén a magyar víziszárnyas-termelés a tavalyi felére esik vissza.
Közben a kormány arról határozott, hogy a nemzetgazdasági miniszternek egymilliárd forintos keretet kell biztosítania április 30-ig arra, hogy a madárinfluenza miatt a baromfi vágó-feldolgozó ágazatban az idén január 1-je után felmerült foglalkoztatási problémákat kezelje. A vissza nem térítendő juttatást de minimis támogatásként fizetik ki. A de minimisre a kis- és középvállalkozások maximum 15 ezer eurós keretösszeggel és háromévente lehetnek jogosultak. A madárinfluenza okozta károkkal összefüggésben ugyancsak április 30-ig kell új de minimis támogatási konstrukciót kidolgoznia a földművelésügyi miniszternek, amelynek keretösszege 1,7 milliárd forint. Egy 1,7 milliárd forintos, korábban már beharangozott de minimis támogatásról pedig a napokban jelentette meg rendeletét az agrártárca.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.