BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem lesz lakáseladás a kikiáltási ár alatt

Ellenzéki támogatás nélkül is a parlament elé kerülhet ma, és holnap már szavazhatnak is a képviselők az adósmentés újabb eszközéről, a végrehajtási törvény módosításáról, amelyet három KDNP-s képviselő, Harrach Péter, Vejkey Imre és Soltész Miklós nyújtott be.

A házszabálytól eltérni négyötödös szavazati aránnyal lehet, amihez ellenzéki támogatás is szükséges, kivételes eljárásban viszont enélkül is azonnal a parlament elé vihetik a törvénymódosítási javaslatot – mondta a Világgazdaságnak Harrach Péter frakcióvezető. A ma tárgyalási, holnap szavazási szakaszba juttatható törvénymódosítás a kihirdetést követő ötödik napon lép majd hatályba, ez a leggyorsabb forgatókönyv alapján márciusban biztosan megtörténhet.

Az árverezhető lakóingatlanok száma a kilakoltatási moratórium idején felgyűltekkel együtt máris meghaladja az ezret, ezek mindegyikére vonatkozhat a módosított törvény, amennyiben a már kiírt árverésekre nem érkezett még érvényes ajánlat – hangsúlyozta a politikus. Az ingatlanok jellemzően a kikiáltási ár 70 százalékáért kerülnek új tulajdonoshoz, a módosító javaslat lényege viszont, hogy az árveréseken az első évben, folyamatos árverés mellett nem lehet a kikiáltási ár, vagyis a becsérték alá menni. Egy év után 80 százalék a minimális ár, de ekkor már az adós és a hitelező külön egyezséget köthet kisebb árról is. Az egyéves minimálárvédelmi lehetőség csak azokra vonatkozik majd, akik olyan lakóingatlant birtokolnak, amelyikben már legalább 6 hónappal a végrehajtási eljárást megelőzően laktak. A 101 ezer felmondott jelzáloghitel mögött zömében ilyen családok vannak. Harrach Péter hangsúlyozta, hogy a tartozást mindenkinek vissza kell fizetnie, de akik önhibájukon kívül képtelenek rá, azokon nem lehet még egyet taszítani azzal, hogy áron alul kell megválniuk az otthonuktól.

Megkerestük a Magyar Végrehajtói Bírósági Kamarát is kérdéseinkkel, de lapzártáig nem kaptunk választ. A Magyar Idők a téli kilakoltatási moratórium lejárta kapcsán számolt be arról, hogy tavaly nagyjából 3500 elárverezett ingatlanból kellett kimennie a fizetésképtelen tulajdonosnak. Kényszerintézkedéssel végül 1000-1200 ingatlant kellett kiüríteni, csődvédelmet mindössze 659-en kértek a január végi adatok szerint.

Az MNB honlapján közzétett adatok szerint tavaly, az utolsó negyedévben a hitelintézetek és a pénzügyi vállalkozások 2803 fedezeti lakóingatlant értékesítettek, ez csaknem 10 százalékkal több, mint az előző negyedévben. Az ingatlanok 62 százalékát a Nemzeti Eszközkezelő Zrt. vásárolta meg, 22 százalékát maguk az adósok értékesítették, 16 százalékát pedig a pénzügyi intézmények.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.