Minden idők legnagyobb budapesti diplomáciai eseményén jelen lesz Giorgia Meloni olasz miniszterelnök is. A tanácskozáshoz az amerikai elnökválasztást megnyerő Donald Trump is hozzászól egy videóüzenetben. A csúcs kiemelt jelentőségű, hiszen az első olyan alkalom, amelyen az amerikai elnökválasztás után az európai vezetők megvitathatják a Trump 2.0-ra való felkészülést.
Trump hivatalba lépésével az amerikai külpolitika várhatóan erősen megváltozik. Előző hivatali ciklusában az amerikai elnök meglehetősen kritikusan viselkedett Európával szemben, azt kifogásolta, hogy az uniós tagországok nem járulnak hozzá megfelelően a NATO költségvetéséhez, túl sokba kerül Amerikának, hogy megvédje az egész világot. Ismert az anekdota, amely szerint egy G7 csúcson Trump pár cukorkát dobott Angela Merkelnek, mondván:
tessék Angela, ne mondd, hogy nem hoztam neked semmit.
Az új elnök konkrét külpolitikai lépései még nem ismertek, az azonban biztos, hogy Trump győzelmével felértékelődött az európai radikális jobboldal. Az EU két vezető hatalmát, Németország és Franciaország a belpolitikai paralíziás állapotában van. Olaf Scholz kormánykoalíciója hosszú szenvedés után kimúlt, s a várhatóan bekövetkező előrehozott választásokig – amelyeken a kereszténydemokrata CDU/CSU pártszövetség a legnagyobb esélyen – hosszú hónapok vannak hátra. Franciaországot Emmanuel Macron meggondolatlan döntése taszította a gazdasági és a politikai bénultság állapotába.
Ebben a helyzetben égető szüksége lenne Európának olyan politikusokra, akik megtalálják a hangot az új amerikai adminisztrációval. Trump és Orbán Viktor viszonya közismerten jó, viszont a magyar miniszterelnök és Brüsszel viszonya köztudottan fagyos. Itt jöhet a képbe az olasz miniszterelnök, akivel viszont erős EP-frakciója (az ECR) miatt a néppárti Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke kénytelen jóban lenni, olyannyira, hogy Von der Leyen megválasztása előtt erősen kokettált is Melonival.
Meloni határozottan atlantista politikát képvisel, viszont alapvetően továbbra is kőkemény jobboldali politikus.
Ha Trump kerül a Fehér Házba, a NATO nem fog szétszakadni, de a dolgok keményebbek lesznek. A másik nagy téma Kína, de meg kell értenünk, hogy mi, európaiak nem lehetünk közvetítők Amerika és Kína között
– mondta a Bloombergnek Francesco Talò, Meloni korábbi diplomáciai főtanácsadója. „A Nyugat része vagyunk, és a Nyugatnak egységesnek kell maradnia. Ami azt jelenti, hogy mindenáron el kell kerülnünk a kereskedelmi háborúkat” – tette hozzá. Meloni közvetítő szerepét valószínűnek tarja Klaus Welle, az Európai Parlament korábbi főtitkára és az Európai Néppárt egyik alapembere az Euractivnak adott interjújában „kulcsfontosságú hídnak” nevezte az olasz miniszterelnököt.
Az adu ász azonban a Meloni és a Trump-kampányt 120 millió dollárral támogató, a megválasztott elnök legszorosabb szövetségesi között számon tartott Elon Musk kifejezetten jó viszonya lehet a pakliban. Annyira jóban vannak, hogy Musk kénytelen volt cáfolni, hogy romantikus kapcsolat lenne közöttük. Szeptember végén átadta az olasz miniszterelnöknek az Atlantic Council agytröszt Globális Polgár Díját, úgy jellemezte őt, mint „olyasvalakit, aki belül még szebb, mint kívül” és „hiteles, őszinte és megfontolt”. Meloni sem maradt adós a dicséretekkel: „különleges zseninek” nevezte Muskot.
Édesanyámmal voltam ott, semmiféle romantikus kapcsolatom nincs Melonival
A dologhoz persze hozzátartozik az is, hogy
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.