Az európai finomítói piacon nehezek a körülmények, a magyar olaj- és gázvállalat azonban pozitív cash flowra számít – mondta egy interjúban Bacsa György, a Mol ügyvezető igazgatója és igazgatósági tagja.
A vállalat, amely pénteken közli negyedéves eredményeit, profitál integrált finomítói, logisztikai és kiskereskedelmi modelljéből, amelyet Délkelet-Európa irányába igyekszik kiterjeszteni, miután Szlovéniában és Lengyelországon terjeszkedett. Miközben a Mol kőolajbeszerzését igyekszik többforrásúvá tenni, az orosz csatorna továbbra is fontos marad.
Stratégiai érdekünk, hogy a finomítóink több bemenetűek legyenek egyszerre, amíg ez jogilag fenntartható
– mondta Bacsa a Bloombergnek.
A hírügynökség háttérként megemlíti, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnök ellenezte az Oroszországra kirótt szankciókat, és a tengerektől elzárt ország e hátrányos helyzet miatt egyes szankciós szabályok alól felmentést kapott. A Mol ugyanakkor azon dolgozik, hogy másféle forrásokból származó kőolajat is fel tudjon dolgozni, de a teljes átállás éveket vesz igénybe.
A Barátság vezetéken érkező orosz kőolaj hordónként 6-7 dollárral kevesebbe kerül Magyarországon és Szlovákiában, mint az alternatív források – becsülte Katona Viktor, a Kpler elemző cég vezető olajpiaci elemzője.
A Bacsa említette megegyezés arról szólt, hogy miután az orosz Lukoil PJSC-t megakadályozták a kőolaj továbbításában Ukrajnán keresztül, a Mol a fehérorosz-ukrán határon vásárolja meg az olajat. A vállalatvezető szerint ez a modell minden érintett félnek megfelel, nem sértve az érvényben lévő európai uniós szankciókat, sem az ukrán szabályozást.
A Mol készpénz pozíciója szilárd, a részvényei mégis alulteljesítették az európai energiaszektor vállalatait az elmúlt 12 hónapban, mert pénzügyi teljesítménye számára bizonytalanságot jelentenek a magyar különadók.
Egészében, a negyedév erős volt, a Mol erős készpénzgenerálási képességet mutatott fel a jelen felállásban a romló külső fundamentumok ellenére... A fő kérdések az olajbeszerzés, a különadók és a jövő évi osztalék ráta, amiről a pénteki jelentés után lesz részletesebb képünk
– idézte a cikk Pletser Tamást, az Erste elemzőjét.
Bacsa arra számít, hogy vállalat adóterhe csökkenni fog, mert nem jutnak extra profithoz, ami a kormány hivatkozási alapja a különadók kivetésében. Ugyanakkor a Mol szerinte „ellenállóképes” üzleti modellt képvisel, hatékony portfolióval, és ez segíteni fog, hogy „konzervatív” előrejelzéseit teljesítse.
A Mol, amely a közép-európai piacokon már erős jelenléttel rendelkezik, tovább terjeszkedne a Balkánon.
Növeljük aktivitásunkat Délkelet-Európa irányába kereskedelemben, nagykereskedelemben és logisztikában és remélhetőleg hamarosan a kiskereskedelemben is... A célunk a terjeszkedés keletre-délkeletre, ugyanúgy, ahogy sikerült észak felé Lengyelországba terjeszkedni
– mondta Bacsa.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.