Budapest Egyre kevesebb sört iszunk, olyannyira, hogy míg a 90-es években még száz liter volt az éves sörfogyasztás fejenként, mostanra már alig éri el az évi hatvanat. A csökkenést igazán nem lehet a hidegre, netán a minőségre vagy a sportesemények hiányára fogni, feltehetőleg fogyasztási szokásaink is megváltoztak. Ront a helyzeten, hogy Magyarországon a régióban is magas, 42 százalék a sör adója, s ráadásul szinte fürdünk a külföldről nagy mennyiségben és olcsón behozott, gyakran rossz minőségű italban.
A nehézségek ellenére azonban a söripar továbbra is az egyik legnagyobb foglalkoztató: a gyárakban összesen 1700-an dolgoznak, és mintegy 24 ezer ember munkáltatását teszi lehetővé javarészt kis- és középvállalatoknál.
Csökkentsék a csapolt sörök áfáját!
Schillinger Attila, a Magyar Sörgyártók Szövetségének (MSSZ) igazgatója szerint a hazai sörpiac helyzetéről a túladóztatás és a gyenge minőségű importsörök tehetnek. Ezeket orvosolandó, az MSSZ és a Kisüzemi Sörfőzdék Egyesülete nemrégiben azzal fordult a kormányzathoz, hogy csökkentsék a csapolt sörök áfáját, amivel a vendéglátóipar kis- és középvállalkozóit is erősíteni lehetne.
A szövetség javasolta azt is, hogy a környezetvédelmi termékdíj arányos csökkentésével motiválják a sörgyártókat az alumíniumdobozok visszagyűjtő rendszerének bővítésére, így eleget tennének az EU körforgásos gazdaságról szóló irányelvének is. Az igazgató elmondta, hogy a szövetség tagjai kiváló minőségű söröket állítanak elő magyarországi gyáraikban, s hogy a sörök nagy része lager típusú. A Magyarországon és világszerte
a sörivók által „rendes sörnek” nevezett ital adja a fogyasztás több mint 90 százalékát. A szövetség reményei szerint a jövőben olyan szabályozás születik, amely nem növeli a gyenge minőségű dömping import piacát, hanem inkább az itthon gyártott „rendes sört” segíti, és így hozzájárul a hazai sörpiac erősödéséhez.
A válogatott Eb-szereplése megnövelte a fogyasztást
Schillinger Attila szerint örvendetes, hogy egyre több a különleges, gyakran erősebben komlózott, ízesített söröket gyártó kisüzem, mert termékeik a „rendes sörrel” együtt szélesítik a kínálatot.
Négy magyarországi sörgyárban, Kőbányán, Bőcsön, Martfűn és Sopronban tavaly több mint hatmillió hektoliter sört főztek – írta az Origo.
A szövetség adatai szerint tavaly összesen 6,7 millió hektoliter sört értékesített a négy vezető hazai sörgyártó: a Borsodi Sörgyár Kft., a Dreher Sörgyárak Zrt., a Heineken Hungária Zrt., a Pécsi Sörfőzde Zrt. és a hazai piachoz importsöreivel hozzájáruló Carlsberg Hungary Kft. Ez 2,5 százalékos emelkedés 2015-höz képest. Az értékesítés növekedése a 40 százalékkal megugró exportnak köszönhető.
A sörfogyasztási kedvet a nyári forróság is növeli, a forgalmazási adatokban jól látszanak a 2015-ös kánikula hatásai. Tavaly emellett a magyar labdarúgó-válogatott Eb-mérközéseinek idején fogyott kiemelkedő mennyiségű sör.
Kelendőbbek a minőségi italok
A szövetség adataiból kiderül, hogy tavaly 100 ezer hektoliterrel többet ittunk a prémium és szuperprémium kategóriájú sörökből, ez közel 10 százalékos emelkedés. A középkategóriás termékekből némileg kevesebb fogyott, mint 2015-ben, és – hosszú idő után – tavaly 3,6 százalékkal csökkent az olcsó, gazdaságos árkategóriájú sörök forgalma. Mennyiségét tekintve azonban 2016-ban ugyanannyi sört ittunk, mint egy évvel korábban, nagyjából 6,1 millió hektolitert.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.