Magyarországon a legdrágább betegségek top tízes listájára három daganatos megbetegedés is felkerült. A leukémia, az emésztőszervrendszer rosszindulatú daganatai és a mellrák is ezek között van – közölte a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) a Világgazdasággal. Csak ezekre a betegségekre évente 175 milliárd forintot költ az egészségügyi kassza.
[caption id="" align="aligncenter" width="600"] Évente 80 ezer embernél diagnosztizálják a rák valamelyik típusát - Kép: Kallus György[/caption]
A lista hatodik helyén áll a vastagbélrákosok kezelése évi 33 milliárd forinttal. Nyolcadik a nyirok- vagy vérképző szervek daganatos betegségében szenvedők kezelése, e csoport gyógyítása évente 32 milliárd forintba kerül az egészségügyi kasszának. Az emlődaganatos betegek kezelésére évi 25 milliárd forintot költ az állam, a mellrák a kilencedik legdrágább betegség a NEAK adatai szerint. Az Országos Onkológiai Intézet rákregiszterének adatai alapján 2014-ben 7911 új emlődaganatos beteget regisztráltak Magyarországon.
Az utóbbi tizenöt évben Magyarországon a daganatos megbetegedések térbeli megjelenése jelentős mértékben változott. Az ezredforduló idején Budapesten és Heves megyében haltak meg a legtöbben rosszindulatú daganat miatt, 2014-re viszont újabb övezetek alakultak ki. Most már egészen Komárom-Esztergom megyétől Zala megye irányába, illetve Vas megyétől Baranya megyéig tart az a zóna, ahol a legtöbb rákbetegség miatti halálesetet regisztrálják. Az említett megyékben százezer lakosból több mint 360-an halnak meg rákban.
Magyarországon 1993 óta április 10-én tartják a nemzeti rákellenes napot. Hazánkban évente 80 ezer új rákbeteget regisztrálnak, és 30 ezren bele is halnak a daganatos betegség valamelyikébe. Az Eurostat tavalyi adatai szerint az uniós tagállamok között tüdőrákban és vastagbélrákban Magyarországon halnak meg a legtöbben.
A daganatos betegségek többsége, ha időben felfedezik, gyógyítható, de a statisztikai adatok szerint csak a lakosság 30-40 százaléka jár valamilyen szűrővizsgálatra. Hazánkban eddig rendszerszinten két egészségügyi szűrőprogramot vezettek be, az emlő- és a méhnyakrákszűrést, de ősztől a vastagbélrákszűrést is országossá teszik. A programra, amelyhez a háziorvosok segítségét kérik, 6,57 milliárd forintot különítettek el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.