A Táplálkozás, Életmód és Testmozgás Platform 2006-ban alakult meg, azzal a céllal, hogy a lehető legszélesebb körű együttműködésben cselekedjen az elhízás ellen, a kiegyensúlyozott életmód és táplálkozás megvalósítása érdekében. Az egyesület mostanában zárult kutatásának célja az volt, hogy átfogó és valós képet adjon arról, milyen ismeretekkel rendelkezik jelenleg a lakosság az egészséges táplálkozással és életmóddal kapcsolatban. Az eredmények rávilágítottak arra, hogy bár bőséges mennyiségű információ áll rendelkezésünkre az egészséges életmód kialakításához, azokat nem, vagy nem megfelelően használjuk, a legfőbb probléma pedig az alapvető ismeretek hiányából adódik. Az emberek közel fele például – 48 százalék – nem tudja, hogy mennyi a napi energiaszükséglete, és több mint egyharmaduk – 37 százalék – egy évnél régebben mérte meg testsúlyát.
„Pedig egyszerű kiszámolni: az egyén kilogrammban megadott testtömegét elosztjuk a méterben mért testmagasságának négyzetével – mondta Antal Emese dietetikus, a TÉT Platform Egyesület szakmai vezetője. – Ha ez az eredmény 18,5 alatt van, az illető sovány, 25-ig normál súlya van, 30-ig túlsúlyos, 30 fölött pedig elhízottnak számít. A magyar lakosság 65-70 százalékának 25 feletti a testtömegindexe.”
Csak varázsszavakat olvasunk
A hiányos ismeretek miatt az élelmiszerek csomagolásán megtalálható információkat sem tudjuk megfelelően értelmezni, ezért tudatos döntések helyett vásárlásaink legtöbbször esetlegesen, az íz és az ár figyelembevételével dőlnek el. A vásárlók 61 százaléka megnézi, hogy mi van a címkén, de 51 százalékuk csak a termékek összetételét, 41 százalékuk a lejárati időt. Az élelmiszerek vásárlásakor leginkább az élvezeti érték számít, a legtöbbeknek a frissesség és az ízek. A válaszadók 45 százalékának pedig a fogyasztói ár a legfontosabb tényező. A csomagoláson feltüntetett hívószavak közül a „mentes” címkék nagy vonzerejűek, a vásárlók 74 százaléka választ ennek alapján. A megkérdezettek több mint hatvan százalékánál előny még a „rostokban gazdag” és a „teljes kiőrlésű” kategória. Az emberek több mint fele azért dönt a házi koszt mellett, mert egészségesebbnek véli – miközben összetételéről, energiatartalmáról alig rendelkezik információval.
[caption id="" align="alignleft" width="600"] Fotó: Shutterstock[/caption]
Tízből csak két diétázónak sikerül
Legtöbben a nyár előtt kezdenek fogyókúrázni. Sajnos azonban tíz diétázóból csak ketten tudják egy évnél hosszabb ideig megőrizni a fáradságosan elért eredményt, tízből hárman pedig több kilót nyomnak, mint a fogyókúra előtt. Pedig a normális testsúly nem csupán esztétikai, hanem főleg egészségügyi kérdés. Az egészséges élet kerékkötője legtöbbek szerint a pénz – a válaszadók 66 százaléka mondta ezt –, a második helyen a hiányzó akaraterő áll 39 százalékkal. Vagyis legtöbben úgy gondolják, hogy az egészséges életmód drága és sok erőfeszítést igényel. Kitartás nélkül valóban nem megy. A dietetikus szerint az egyetlen fogyókúrás csodafegyver a tudatosság és a kitartás. Egészségesen havonta 4-5 kilótól lehet megszabadulni. Ehhez 1200-1500 kalóriás étrendre van szükség, változatosan: sok fehérjével, zöldséggel és rosttal, kevés zsírral és heti négyszer legalább fél óra testmozgással. Fontos ugyanis, hogy ne csak a víz ürüljön ki és ne a fehérjéket égessük el, tehát ne az izom apadjon, hanem a zsírok vesszenek el. Ezért kell a mozgást is megtervezni és szakszerű segítséget kérni hozzá.
Fehér könyv készül
A táplálkozási és életmódbeli szokások feltérképezése révén rendelkezésre álló ismereteket az egyesület több csatornán teszi közzé a szakmai szervezetek, hatóságok, a civil szféra és az élelmiszeripar szereplői számára. Ennek első lépése a most elkészült kutatások megállapításait tanulmányok formájában bemutató fehér könyv, mely a hazai tudományos élet képviselőinek ad összegzést napjaink hazai táplálkozási és életmódkérdéseiről. Az egyesület a könyv egyes fejezeteihez elismert tudósokat és szakembereket kért fel szerzőnek.
„A kutatásokkal szerzett tudás rendelkezésre bocsátásával olyan széles körű szakmai és társadalmi összefogást indíthatunk el, melynek eredményeként hatékony egészségnevelő programok létrehozásával szolgálhatjuk a hazai lakosság életmódjának javulását – mondta Antal Emese. – A hosszú távú cél az, hogy a lakosság az ismeretek elsajátítása mellett a napi gyakorlatába is beillessze az életmódját javító lépéseket. Ehhez ismeretterjesztő kampányokat tervezünk, de akár az általános iskolai oktatásba is hasznos lenne beépíteni az ezzel kapcsolatos ismereteket.”
Erre számíthat, ha lefogy
• 8 évvel tovább élhet, ha 40 éves kora előtt nem hízott el és rendszeresen, legalább hetente kétszer sportol.
• 58 százalékkal csökken a cukorbetegség kockázata, ha a túlsúlyos fél év alatt leadja súlyának tíz százalékát.
• 48 százalékkal mérsékelhető a koszorúér-betegségek előfordulása a férfiak és 40 százalékkal a nők körében.
• 5 százalékkal csökken az LDL-koleszterin, 20-30 százalékkal a triglicerid szintje.
• 10 százalékkal nő a védő koleszterin értéke.
• 10 kg-os fogyás a vérnyomás felső értékét 6,1 Hgmm-rel, alsó értékét pedig 3,6 Hgmm-rel csökkenti.
• 40 százalékkal csökken az elhízással kapcsolatos daganatos betegségek előfordulása tíz százalék testsúlycsökkenéstől.
• Megszűnik a nehézlégzés és az izzadékonyság, az ízületi panaszok mérséklődnek.
• Pihentetőbb és mélyebb lesz az alvás.
Erre figyeljen, amikor eszik!
1. Ha eszik, ne csináljon mást étkezés közben!
2. Egyen lassan, úgy kevesebbel is jól fog lakni.
3. Élvezzen minden falatot!
4. Ha ideges, ne egyen!
5. Nézze meg, mit eszik: tápláló ételeket válasszon!
6. Reggelire minél több fehérjét fogyasszon!
7. Ne nassoljon!
8. Ha éhes, először igyon egy pohár vizet!
9. Minden étkezés után írja le, mit evett!
10. Ha keveset alszik, többet eszik – feküdjön le időben!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.