BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Sötét jövőt vázolt az Alibaba-vezér

A világ egyik leggazdagabb üzletembere szerint fel kell készülni arra, hogy válságokat is hoz a robotizáció.

Az internet és a robotizáció mindent átíró társadalmi hatásaira hívta fel a figyelmet Jack Ma, az Alibaba alapító-vezérigazgatója egy Csengcsouban rendezett konferencián, s nem hallgatta el a kedvezőtlen hatásokat sem.

Hangsúlyozta, hogy az eddigi oktatási rendszereket gyökeresen meg kell változtatni, és ki kell alakítani a robotokkal való együttélés szabályait. Az átállás miatt a következő három évtizedben több lesz a kihívás, mint a sikerélmény – húzta alá –, mert az internet köré épülő gazdaságot jellemző modernizáció munkahelyek tömeges megszüntetéséhez, a társadalmi feszültségek kiéleződéséhez vezet, nincs olyan területe az életnek, ahol ne lennének majd áldozatai a fejlődésnek.

A mesterséges intelligencia fejlesztését szerinte olyan területekre kellene fókuszálni, ahol azok az ember munkájának a megkönnyítését, nem pedig a munkaerő helyettesítését szolgálják. Az az ideális, ha a gép és használója között valamilyen partneri viszony alakul ki.

A világ második legnagyobb online kereskedelmi platformját létrehozó és üzemeltető Jack Ma negatív üzenete meglepetést keltett, az üzletember ugyanis inkább pozitív jövőképéről ismert, megvalósítandó ötleteit és a digitalizáció vívmányait szokta inkább magasztalni. Egyébként korábbi, elképzelhetetlennek tartott víziói is valósággá váltak.

[caption id="" align="alignleft" width="690"]A mesterséges intelligencia fejlesztésekor az ember munkájának megkönnyítésére kellene fókuszálni. Fotó: AFP A mesterséges intelligencia fejlesztésekor az ember munkájának megkönnyítésére kellene fókuszálni. Fotó: AFP[/caption]Emlékeztetett rá, hogy már az e-kereskedelem alapjainak lerakásakor figyelmeztetett, hogy az új kereskedelmi módszer robbanásszerű fejlődése a hagyományos kereskedelmi csatornák kiszorítását és leépülését vonja magával. „Akkor kevesen hallgattak rám, most a szemünk előtt zajlanak ezek a folyamatok. Akkor előadásaimban százszor is jeleztem a veszélyforrásokat, de nem vettek komolyan, mert tizenöt éve még nem volt nevem a szakmában” – idézi a Bloomberg Jack Mát.

Az 52 éves multimilliárdos véleményformáló egykori angoltanár a bankrendszerrel sincsen kibékülve, mert az szelektál az ügyfelek között, s azoktól is elveszi az esélyt, akik egyébként rászolgálnának a bizalomra és a támogatásra. Neki szerencséje volt, startup vállalkozását felfedezték, és az Alibaba mára 283 milliárd dolláros piaci értékű óriásvállalkozássá fejlődhetett.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.