Ukrajna szomszédai - így Magyarország is - nemrég az ukrán kormánytól levélben tájékoztatást kaptak a Dél-ukrajnai és a Zaporizzsjai atomerőművek környezeti hatásvizsgálatáról és élettartamuk meghosszabbításáról - adta hírül a Magyar Természetjárók Országos Szövetsége. Ezeket az információkat a felelős minisztériumok a napokban teszik közzé és mindenki számára véleményezhetők lesznek - ahogy erről az Espooi egyezmény is rendelkezik. Ez nagy előrelépés ahhoz képest, hogy az ukrán kormány eddig tagadta, hogy atomerőműveinek bármilyen határon átnyúló hatása lehetséges, ami Csernobil után nehezen hihető - fűzi hozzá a szervezet.[caption id="" align="alignleft" width="600"] Kép: AFP[/caption]
Ukrajnában jelenleg négy atomerőműben 15 reaktor üzemel, a legöregebb 7 reaktor üzemidejét már 10 évvel meghosszabbították. Ezekből 5 a Dél-ukrajnai és a Zaporizzsjai erőművekben van. Ukrajna most olyan tevékenységekről kezdett tárgyalni, melyek nagyrészt már megtörténtek, ráadásul az egész folyamat ingatag lábakon áll - írja a közlemény hozzátéve, a szomszédos ország nem rendelkezik elfogadott törvénnyel a környezetvédelmi hatásvizsgálatokról, így azt sem lehet tudni, hogy a konzultációk eredményeit mikor, hogyan, milyen döntés során veszik majd figyelembe.
Az elöregedő atomerőművek az egész világon egyre nagyobb gondot jelentenek. Élettartamuk meghosszabbítása növeli a balesetek kockázatát, miközben számos olyan elemük van, amit nem lehet kicserélni vagy felújítani. Bezárásuk pedig óriási költséget jelent, melyre nincs fedezet. Az Európai Bizottság 2016-os tanulmánya szerint a szükséges 253 milliárd euró helyett ráadásul csupán 120 milliárd euró áll rendelkezésre az erőművek biztonságos leszereléséhez - teszi hozzá a szervezet.
Az ENSZ adatai szerint a balesetnek összesen 47 halálos áldozata volt, és mintegy 600 ezer embert ért erős sugárzás, amelynek következtében négyezren halhattak meg rákbetegségekben. Ukrajnán, Fehéroroszországon és Oroszországon kívül a baleset 20-nál is több európai országot érintett. Hazánkat két hullámban érte enyhe-közepesnek minősített radioaktív szennyezés.
Az ENSZ adatai szerint a balesetnek összesen 47 halálos áldozata volt, és mintegy 600 ezer embert ért erős sugárzás, amelynek következtében négyezren halhattak meg rákbetegségekben. Ukrajnán, Fehéroroszországon és Oroszországon kívül a baleset 20-nál is több európai országot érintett. Hazánkat két hullámban érte enyhe-közepesnek minősített radioaktív szennyezés. Kép: AFP -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.