Forgalombővülést mért a mezőgazdasági gépek piacán az idei első negyedévben az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI). A tavalyi éves 11 százalékos csökkenés után az idei első három hónapban a mezőgazdasági gépforgalmazás értéke 75 százalékkal haladta meg a 2016 első negyedévi értéket. A gazdálkodók 31 milliárd forint értékben vásároltak új mezőgazdasági gépeket, 9 milliárd forintért pedig alkatrészeket. Jelentősen bővült a traktor- és kombájnértékesítés is. Az első negyedévben eladott 735 traktor és 39 kombájn az utóbbi négy év legjobb eredménye, tavaly 471, illetve 14 volt az értékesített darabszám.
Mivel nem túl nagy a piac, és alacsony volt a bázis, ráadásul egy negyedév történéseiből nem ildomos messzemenő következtetéseket levonni, de azért bízhatunk abban, hogy idén jelentősen bővül az agrárgéppiac – válaszolta a Világgazdaság megkeresésére Harsányi Zsolt, a Mezőgazdasági Eszköz- és Gépforgalmazók Országos Szövetségének elnöke, az Axiál Kft. tulajdonos-ügyvezetője. Elsősorban a még mindig döntésre váró, 18 milliárdos kertészetigép-beszerzési pályázatok jelenthetnek további keresletet, de az állattenyésztés technológiai fejlesztésére kiírt 75 milliárdos keretből is lesznek gépbeszerzések. Az elnök szerint az is segíti a beruházásokat, hogy a növénytermesztők tavalyi éve jól sikerült. A földárverések lezárultával pedig sokaknál eldőlt, milyen földeken fognak gazdálkodni, vagyis hosszabb távra tudnak tervezni, amihez kedvező hitelek is rendelkezésre állnak.
A megnövekedett traktor- és kombájnkeresletre magyarázat, hogy ezek a precíziós mezőgazdaság alapeszközei. A fejlesztéseket generálja az is, hogy a mezőgazdaságban egyre rövidebb idő alatt kell elvégezni az éppen aktuális munkákat, és ehhez korszerűbb gépek kellenek. A támogatási programok beindulásán kívül később az is lökést adhat a fejlesztéseknek, hogy mivel ezekkel a modern gépekkel egyre gazdaságosabban lehet termelni, jövedelmezőbb lehet a gazdálkodás, amiből további beruházások finanszírozhatók – mondta Harsányi.Mindig van mit fejleszteni, de általánosságban elmondható, hogy a magyar agrárgéppark Közép-Európában megállja a helyét. A sokszor mintának hozott fejlett agrárgazdaságú országokkal történő összevetésről pedig Harsányi Zsolt úgy véli: Nyugat-Európában túlgépesített a mezőgazdaság, a magyar agrárágazat gépparkját értelmetlen lenne olyan szintre fejleszteni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.