A cafeteria-szabályozás kedvezőtlenül érintette a pénztári befizetéseket, azzal, hogy januártól csak a SZÉP-kártya maradt a kiemelten kedvező támogatási kategóriában. Az önkéntes nyugdíjpénztáraknál a munkáltatói befizetések a tavalyi 8,01 milliárd forintról nem estek jelentősen, ám a 7,4 milliárd forint historikusan a leggyengébb munkáltatói befizetési arány – 2012-ben még 9,08 milliárd forint volt az első negyedévi munkáltatói befizetés. A tagi befizetések növekedése ugyanakkor szintén csúcsra futott: 16,29 milliárd forintnyi befizetést teljesítettek az emberek – tájékoztatott Kravalik Gábor, az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetségének (OPÖSZ) elnöke.
Az egészségpénztáraknál még drasztikusabban estek a munkáltatói befizetések 2017 első negyedévében a cafeteria-szabályozásnak köszönhetően. Az első negyedévben a munkáltató befizetések már csak 48 százalékot tettek ki, holott például 2012-ben 81, de tavaly is 62 százalék volt. A munkáltató befizetések 5,04 milliárd forintról 3,25 milliárd forintra csökkentek az év első három hónapjában. A tagság ugyanakkor sok esetben továbbvitte a szerződését – legalábbis a 3,48 milliárdos tagi befizetés 50,5 százalékos első negyedévi emelkedése ezzel magyarázható. Az egészségpénztári befizetések a kettő eredőjeként 8,43 százalékkal, 6,73 milliárd forintra estek, az intézkedések révén a pénztári befizetések 4 évet ugrottak vissza. A pénztárak összesített vagyona 1264 milliárd forint volt az első negyedév végén, ami 11,27 százalékos növekedést jelent a múlt év decemberi értékhez képest.
A nyugdíjpénztári megtakarítások összegét tekintve a tagok átlagosan 24 éves korban érik el a 100 ezer forintos vagyont, 33 évesen az 500 ezret, 41 évesen pedig már átlagosan 800 millió az átlagos önkéntes nyugdíjpénztári vagyon mértéke. Az 1 milliós határt átlagosan 47 évesen lépik át a pénztártagok. A teljes taglétszámra vetítve az átlagos vagyon 1,1 millió forintra tehető – az elmúlt egy évben az átlagos vagyon 100 ezer forinttal nőtt.
A taglétszám mindkét pénztárformában stagnál, ami ugyanakkor azt is jelzi, hogy a pénztári létszám elöregedőben van, a pénztártagok zöme 40-45 fő. Karvalik Gábor szerint utánpótlás lényegében nincs, ráadásul a munkáltatók érdekeltségének elvesztése nyomán ebben nem is várható előrelépés. Márpedig mind az egészségügyi ellátások, de főleg a nyugdíjkilátások miatt fontos lenne az öngondoskodás erősítése. Egyelőre nincs hír arról – a tavaszi adócsomagban nem szerepel erre nézve előterjesztés -, hogy a kormány megfontolná az ÖPOSZ és a Századvég közös javaslatát, hogy a munkavállaló és a munkáltató közösen vegyen részt a pénztári megtakarításokban. (A konstrukcióban a munkavállaló 1 egységi megtakarításához a munkáltató 2 egységnyi befizetéssel venne részt, s erre a munkavállalói átvállalásra is igénybe vehetne a munkavállaló adókedvezményt, amelynek mértéke megegyezne a kedvezményes és a sima cafeteria-kulcs közötti különbséggel – ez jelenleg 9,44 százalék. Ez a két kedvezményt a munkavállaló legalább a most elszámolható maximum 130 ezer forintos keretösszegig vehetné igénybe.) A Századvég számításai szerint a megoldás nem kötne le további költségvetési forrást, miközben az újra érdekeltté tenné a munkáltatókat, hogy pénztári befizetésekben gondolkodjon és így erősítse a dolgozói lojalitást.
Kravalik Gábor szerint, ha nem sikerülne az áttörés, jövőre akkor is csökken a pénztárak versenyhátránya, miután a járulékváltozásoknak köszönhetően a 43,67 százalékos nem támogatott cafeteria-kulcs 41,3 százalékra csökken, ezzel a SZÉP-kártyával szembeni jelenleg 9,44 százalékos versenyhátrány 7,08 százalékra mérséklődik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.