A londoni Sotheby’s május 25-én tartott fotóárverésén egy neves angol gyűjtő és kereskedő kollekcióját vitték kalapács alá. Az anyagban magyar fotográfusok képei is szerepeltek, olyan nagy nevek mellett mint Henri Cartier-Bresson, Robert Capa és Josef Koudelka. Az aukció magja 32 Cartier-Bresson-felvétel volt, és természetesen a legmagasabb leütési ár is hozzá kötődik. Noha a kiemelkedő, 40-60 ezer fontos becsértékű képeit nem tudták eladni, 18 ezer fontért elkelt egy pekingi fotója 1948 végéről és egy indiai 1966-ból, ezeken kívül több felvétele zárta a licitet 10 ezer font körül.
Az aukción három magyar fotográfus – Holics Gyula, Szendrő István és Szász János – képei is szerepeltek. Szendrő István harmincas években készült, korcsolyázót ábrázoló felvétele 3250 fontért, Szász János két hetvenes évekbeli fotográfiája közül az egyik, a baranyai falusi életkép (képünkön) 3750 fontért kelt el. Dr. Szász János – a Pécsett élő és dolgozó, hányatott sorsú fotós, a Mecseki Fotóklub alapító tagja – életművét csak halála után kezdték el értékelni. Édesapja katonai rangja miatt a szocialista rendszer – mely éppen tanulmányai utolsó évében jutott hatalomra – nem engedte, hogy folytassa a jogi pályát, ezért kirakatrendezőnek és grafikusnak állt. Később kitanulta a fényképészetet, és éjjel, míg családja aludt, nagyította és laborálta képeit a fürdőszobában.
Fotóin otthonának, Pécsnek a hétköznapi színhelyei – hófödte szőlősdombok, üres nézőtér a moziban, frissen épült lakótelepek – alakulnak grafikai kompozíciókká. Emellett a perspektívák merész használata és a formalista kompozíció mindenekfelettisége jellemzi Szász képeit. A magány, a kirekesztettség érzése is ott található a képeken: nagy érzékenységgel örökítette meg a magányt, amely visszatérő témája. Halála után fotói London, Párizs, New York, Berlin és San Francisco kiemelt kiállítóhelyein szerepeltek sikerrel. Budapesten a fotográfiára szakosodott Supermarket Galéria képviseli. A tavalyi Art Market Budapesten mutattak be egy válogatást a fotóiból, melyekből a Kecskeméti Fotográfiai Múzeum is őriz egy sorozatot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.