A világ egyik legnagyobb marketingbüdzséjével rendelkezik, és a huszadik legértékesebb brand a világon: a francia Louis Vuitton márka a luxus netovábbját jelenti. A brit The Guardian azonban leleplező cikkben tette közzé a napokban, hogy a Made in Italy és a Made in France felirattal ellátott, sok esetben akár félmillió forintnál is többe kerülő lábbelik jó részét valójában Romániában állítják elő. A Louis Vuitton Moet Hennessy (LVMH) ez ideig a lehető legnagyobb titokban igyekezett tartani az erdélyi Cisnadie, azaz Nagydisznód városában lévő gyárát. Az üzem már 2002 óta működik, három éve egy francia tévéstáb megpróbált bejutni – sikertelenül.
A céget üzleti modellje, miszerint tömeggyártásban állít elő luxustermékeket, olyannyira sikeressé tette, hogy nem kevesebb, mint hetven márkát vásárolt fel eddig; legutóbb a Christian Diort vette meg. Ám a siker receptjéhez a gyártási költségek alacsonyan tartása is kellett, itt jött képbe a Szeben megyei városban létesített üzem, ahol a nyitás után két évvel már heti 1500 pár luxuscipő készült, pontosabban a cipők felsőrésze.
A sarkalás és a márkajelzés bevarrása ugyanis már az a két munkafolyamat, mely valóban Olaszországban, illetve Franciaországban történik. Ennek oka pedig az, hogy az Európai Unió hatályos törvényei szerint a több helyen gyártott termékeknél a származási országnak azt a helyet kell tekinteni, ahol a termékek „az utolsó lényeges, gazdaságilag indokolt feldolgozáson vagy megmunkáláson” keresztülmentek.
Bár a gyár szóvivője végül szóba állt a The Guardian újságírójával, nem árulta el, jelenleg mekkora az üzem kapacitása, de bizonyos elérhető információkból a brit lap úgy becsüli, hogy már 2007-re 70 százalékkal nőtt a termelés, azaz ma már az évi százezer párat is meghaladhatja a gyárból kikerülő cipők száma. Egyébként 2009-ben egy második üzemet is nyitott az LVMH, a szintén Szeben megyei Avrigban (Felekben).
A szóvivő annyit elmondott, hogy az üzemekben a felső vezetés francia, az alapanyagokat pedig szintén Franciaországból importálják – hogy azután a csaknem teljesen kész termékeket visszaszállítsák Olasz-, illetve Franciaországba.
A gyárakban 734 helyi lakos dolgozik, átlagbérük a román ruhaiparban megszokottól nem tér el, azaz havi 133 euró (40 ezer forint) körül alakul. A The Guardian cikke megjegyzi: ekkora fizetések mellett legalább hat hónapig kellene spórolnia egy romániai gyári dolgozónak, hogy egyetlen pár közepes árazású Louis Vuitton bőrcipőt vehessen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.