Olyan előnyökkel jár a gazdasági folyamatok digitalizálása, amely iparvállalatok sorát, köztük a németországi Siemens AG-t is tevékenységének módosítására sarkallta. „Tevékenységünk eddigi fő pillérei, a villamosítás és az automatizálás az elmúlt években kiegészültek a digitalizációval” – mondta a Világgazdaságnak Klaus Helmrich, a társaság igazgatósági tagja.
A szakember a napokban a Német–Magyar Kereskedelmi és Iparkamara rendezvényén mutatta be, hogyan alakulnak át, és mit nyerhetnek a hagyományos iparvállalatok, ha a rendelkezésükre álló adattömeg felhasználásával optimalizálják a tevékenységüket. A termékek piacra jutási ideje például 50 százalékkal is csökkenhet az intelligens hálózatok segítségével, a megújuló energiaforrások integrálásának költsége akár 40 százalékkal is alacsonyabb lehet, és ugyanilyen arányú energiaköltség takarítható meg, ha az épületeket intelligens technológiákkal szerelik fel. A prémiumautókat gyártó olasz Maseratinál például a piacra jutási idő 30 hónapról 16-ra csökkent a Siemens ipari szoftvermegoldásainak bevezetése után.
„A digitalizáció arról szól, hogyan optimalizálhatjuk a folyamatokat szoftverekkel. Ez már a termékfejlesztésnél kezdődik, majd a gyártással és a szállítással folytatódik, és eltart az adott eszköz energiatakarékos használatáig, szervizéig. Idetartozik a termék iránti kereslet és kínálat összehangolása is” – fejtette ki Klaus Helmrich. Az eredmény vonzó: a fröccsöntött járműalkatrészek szerszámait gyártó budapesti Euroformnál például az új szimulációs szoftver bevetése után a termékek tervezési ideje megfeleződött, a termelés megnőtt, a cég piaci részesedése pedig 11 százalékkal nagyobb lett. Hasonlót remél az Adidas sportruházat-gyártó is a Siemensnek nemrég adott megbízástól: egyedi igények szerinti termékeket állítana elő az eddiginél rövidebb idő alatt, és rugalmasabban igazodna megbízói igényeihez. Klaus Helmrich saját cége fejlődési irányai kapcsán is a szolgáltatások további testre szabását, a szállítási idő csökkentését és a rugalmasság fokozását emelte ki.
A következő korszak fő kérdései az adatvédelem és a mesterséges intelligencia lesznek. A gépekben és rendszerekben lévő adatokhoz való hozzáférés és azok elemzése érdekében a Siemens nemrég nyílt, felhőalapú operációs rendszert fejlesztett ki MindSphere néven. Ennek révén az ügyfelek „beszélhetnek” gépeikkel, rendszereikkel, és optimalizálhatják a termelést azáltal, hogy bekötik őket a felhőbe, és elemzik az összegyűjtött adatokat.
Magyarországot két szempontból tartja vonzó piacnak a szakember: sok termelőüzem épp most lép a digitalizálódás útjára, a magyar programozók pedig olyan innovatív szoftvereket írnak, amelyeket a társaság kínálhat az ügyfeleinek. A Siemens magyarországi szoftverháza, az Evosoft több mint ezerfős.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.