Picasso szerelmeit nemcsak a művészettörténet-írás dokumentálta, nőkhöz fűződő viszonyáról, különböző korszakainak nagy szerelmeiről könyvek, filmek készültek. Most egy szerelem legfontosabb tárgyi emléke került kalapács alá: június 21-én Londonban a Sotheby’s Actual Size: A Curated Evening Sale aukcióján árverezték el azt a gyűrűt is, amelyet Pablo Picasso saját kezűleg készített szerelmének, múzsájának, Dora Maarnak, engesztelésül egy nagy veszekedésük után. Dora Maar Picassóval való megismerkedése előtt már nevet szerzett magának mint fotográfus és festő, a harmincas évek párizsi avantgárd társaságának oszlopos tagja volt, de legtöbben csak Picasso múzsájaként emlékeznek rá.
Kapcsolata a festővel 1936-ban kezdődött, és 1940-ig tartott, akkor hagyta el Picasso a nála 40 évvel, Doránál pedig 20 évvel fiatalabb Francois Gilot-ért, akitől később két gyereke is született. Dora Maar készítette azt a híres fényképsorozatot Picasso műtermében, amelyen a festő monumentális mesterművén, a Guernicán dolgozik.
Picasso és a barátok által „könnyek asszonyának” nevezett Dora Maar a Pont Neufön sétálva vesztek össze azért, mert Picasso az asszonyt hibáztatta, amiért rábeszélte, egyik művét cserélje el egy rubingyűrűre. Dora Maar a veszekedés hevében lehúzta az ujjáról a gyűrűt és a Szajnába dobta, de indulatos gesztusát később megbánta. Kibékülésük után készítette neki Picasso engesztelésül a most árverezett gyűrűt, egy kellékékszerre ráfestette az asszony miniatűr kubista portréját. Az ékszert Dora Maar 1997-ben bekövetkezett haláláig viselte.
A nyilvános műtárgypiacon első alkalommal megjelenő ékszer becsértéke 300-500 ezer font (106-176,5 millió forint), végső ára végül a becsérték felső értékénél is magasabb, 584 750 font lett. Az este válogatott 35 tétele közt ez volt az egyetlen ékszer. Az árverés címe (Actual Size) arra utal, hogy a katalógusban minden tételt az eredeti, tényleges méretében nyomtattak ki. Cáfolni szeretnék azt a műtárgypiaci vélekedést, hogy minél nagyobb egy műtárgy, annál többet ér.
Dora Maarral való kapcsolata nyolc éve alatt Picasso egyébként többször is tervezett és készített ékszert szerelmének. Az összegyűlt ékszerkollekciót az asszony halála után egy évvel, 1998-ban Párizsban értékesítették.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.