BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

EU kölcsönből fejlesztenek a cégek

Egyre keresettebb a kölcsönnel kínált uniós forrás az infokommunikációs és mobilfejlesztések pályázatán, több más ágazat viszont továbbra is tart a visszatérítendő támogatástól. Szeptembertől a képzési pályázat lehet a sláger a cégek körében.

A Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív programon (Ginop) belül hozzáférhető kombinált termékek – azaz kölcsönnel együtt kínált uniós támogatások – közül jelenlegi formájában legfeljebb a vállalati komplex infokommunikációs és mobilfejlesztések 48,2 milliárd forintos kerete fogyhat el az év végéig – mondta a Világgazdaságnak a MAPI Magyar Fejlesztési Zrt. vezérigazgatója. Essősy Zsombor kifejtette, a többi felhívásnál olyan szigorúak a követelmények, hogy legkésőbb az ősszel mindenképpen át kell alakítani a pályázati feltételeket.

Forrás: AFP

Bár eddig a felhőalapú online üzleti szolgáltatásokat is magában foglaló informatikai felhívásra is csak a rendelkezésre álló forrás 30 százalékára érkezett be támogatói igény, Essősy szerint előremutató, hogy már 631-en pályáztak, számuk pedig hétről hétre dinamikusan növekszik. Összehasonlításképp: a 120 milliárd forintos kutatás-fejlesztési kombinált termékre, a 100 milliárdos élelmiszeripari, a 90 milliárdot meghaladó épületenergetikai és a 10 milliárdos kis- és középvállalkozások piacra jutását segítő konstrukcióra együttvéve is mindössze 472-en jelentkeztek. Ráadásul igen erős a szórás köztük a keret lekötésében, 9 és 46 százalék között mozog a mutató. Mivel az elmúlt hetekben a számítástechnikai felhívás kivételével már alig érkezett be új pályázat, kijelenthető, hogy a feltételek egyszerűsítése, könnyítése nélkül nem lesz lehívható az ezekre a célokra elkülönített teljes összeg – mondta a MAPI vezére.

A magyarországi fejlesztéspolitikai rendszer abban a tekintetben jól teljesített az utóbbi időben Essősy Zsombor szerint, hogy március 31-ig valóban az összes 2014–2020-as pályázatot kiírták, a második negyedévre pedig a kifizetések is felpörögtek. Arra számít, hogy a folytatásban, várhatóan szeptembertől, a képzési pályázatok jelenthetik a kiugrást a cégeknek, amelyek a kkv-szektorra és a nagyvállalatokra vonatkozó kiírással együtt mintegy 40 milliárd forintot költhetnek humán tőkére.

A szakértő úgy látja, ezeknél a kiírásoknál reálisan másfél-kétszeres lehet a túligénylés, ezt azonban árnyalhatja, hogy a cégek jó eséllyel csak az elnyert összeg 80 százalékát tudják ténylegesen lehívni. Ennek elsősorban az lehet az oka, hogy 500 ezer forintban maximált az egy főre fordítható képzési támogatás, legyen az nyelvtanfolyam, értékesítési, tárgyalástechnikai tréning vagy éppen prezentációskészség-fejlesztés. Essősy szerint nemcsak a fizetésemelés, hanem a képzési támogatás is hatékony eszköz lehet a magyar cégek számára a munkaerő megtartására. Hozzátette: ez a pályázat valamennyi ágazatnak jó lehetőség cégmérettől függetlenül, de különösen nagy érték lehet az autóiparban, az építőiparban és a turizmusban.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.