BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A fogyasztók a dinnyeháború legfőbb nyertesei

Két és fél héttel ezelőtt valóságos dinnyeháború tört ki, miután a Tesco 99 forintos kilogrammonkénti árral rúgta be a görögdinnyeszezon ajtaját.

Két és fél héttel ezelőtt valóságos dinnyeháború tört ki, miután a Tesco 99 forintos kilogrammonkénti árral rúgta be a görögdinnyeszezon ajtaját, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) pedig felszólította a hipermarketet, hogy azonnal vonja vissza a magyar termelőket megalázó, etikátlan akciót. Bár a NAK hatósági és etikai eljárást kezdeményezett, a Tesco kitartott a kedvezmény mellett, azóta az áruházláncok többsége szintén 100 forint alá ment a dinnyeárakkal. Lapunk a Tescóhoz hasonlóan a CBA Prímában is 99 forintos árral találkozott, a SPAR-ban 88, a Lidlben pedig 85 forintért kínálták kilónként a dinnyét. Az élelmiszer-kiskereskedelem meghatározó szereplői közül egyedüliként az Auchan tart ki továbbra is a három számjegyű, 105 forintos dinnyeár mellett.

Fotós: Lang Róbert

A termelőknek mindössze 25-30 forint jut kilogrammonként, holott a többség éppen azért fejlesztett technológiát, hogy hamarabb léphessen be a piacra, de a korai dinnyénél ennyiből roppant nehéz kigazdálkodni a vetőmag, a fejlett palánta vagy éppen a fólia költségeit – mondta lapunknak a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (FruitVeB) elnöke. Ledó Ferenc szerint hiába alakult ki hamar túlkínálat idehaza, a főként Németországba irányuló export nem indult be július 15-20. előtt. Bő egy hónap alatt, augusztus 25-ig 60-80 ezer tonnányi görögdinnyét ad el a külpiacokon hazánk, ez azonban Ledó szerint idén kevesebb is lehet, hiszen a hazai igények kielégítése élvez prioritást.

Úgy látja, korrekt lépés lett volna a Tescótól, ha legalább két lépésben szállítja le az árat 249 forintról 99-re. Az elnök szerint nehezen képzelhető el, hogy a fogyasztói árak a jelenlegi 85-90 forint alá menjenek, legalábbis az ellenkezik a szakma érdekeivel. A FruitVeB szerint Magyarországon az idén 5000-5200 hektáron ültettek görögdinnyét a kertészek, a termőterület 8-10 százalékkal csökkent a tavalyihoz képest. A felmérések szerint a várható termésmennyiség 200-210 ezer tonna, ami a tavalyi 230 ezer tonnánál mintegy 10 százalékkal kevesebb. Bőséges a kínálat, és éles a verseny, a kereskedelmi láncok a fogyasztók kegyeiért küzdenek – állapította meg lapunk érdeklődésére a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára. Dávid Ferenc szerint a görögdinnyeárak miatt felesleges a multinacionális vállalatokról ellenségképet rajzolni, hiszen nem arról van szó, hogy az olasz, görög vagy spanyol importtermék szorítja ki a piacról hazait, hanem a magyar dinnye versenyez a magyarral. Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára ehhez annyit tett hozzá, hogy több tényező együttesen alakítja az árakat, a hazai szereplőkre a nemzetközi piaci trendek is hatással vannak, hiszen importőrként is, exportőrként is jelen vannak. A magyar görögdinnye ugyanakkor idén a megszokottnál hamarabb érett meg, tömeges szedése már július első hetében megkezdődött, öt-tíz nappal korábban, mint tavaly.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.