Többek közt nagy kapacitású érfestő készüléket kap a Szent János, a Bajcsy-Zsilinszky (két darab) és a Szent Imre kórház. Egy-egy MR-készülék érkezik a Szent János, valamint a Szent Margit kórházba, továbbá öt CT is kerül fővárosi és Pest megyei intézményekbe.
Az egészségügyi ellátórendszer fejlesztése körülbelül 700 milliárd forintba fog kerülni. A következő másfél évben mintegy 80 milliárdot költenek a projektre, ebből idén 40 milliárdot, amely már most leköthető állapotban van – tette hozzá a miniszteri biztos.
Az EBP legfontosabb elemei, hogy létrehoznak Budapesten három centrumkórházat az észak-pesti, a dél-pesti és a dél-budai területen, s megszüntetnek több telephelyet. Hárommillió ember egészségügyi ellátását fogja majd megoldani a budapesti kórház-átalakítási projekt – mondta Ónodi-Szűcs Zoltán.
Cserháti Péter, az Egészséges Budapest program miniszteri biztosa kijelentette, a három centrumkórház mellé társkórházakat fognak rendelni, ahogy ez a megyei kórházak esetében is történt. Budapesten tíz társkórházuk lesz a centrumoknak, többek között az Uzsoki utcai kórház, a Flór Ferenc, a Jahn Ferenc, a Szent Margit és a Szent Imre kórház. A társkórházakra azért van szükség, mert nem lehet minden terhet a centrumokra rárakni, kell a tehermegosztás – jegyezte meg a miniszteri biztos.
A kórházprojekt fontos része, hogy telephelyek szűnnek meg, de ez nem azt jelenti, hogy ágyszámokat csökkentenek, hanem megpróbálják észszerűbbé tenni az egészségügyi ellátórendszer működését a fővárosban. Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár hangsúlyozta, hogy nem lesz kapacitásfejlesztés Budapesten. Cserháti Péter kiemelte: a projekt tíz éve alatt tíz telephelyen szűnik meg a betegellátás, többek közt a Merényi kórház, a Szent László kórház és a MÁV-kórház telephelyén, valamint a Péterfy Sándor utcai kórház Alsó erdősor utcai telephelyén. Az Egyesített Szent István és Szent László Kórház pedig négy telephely helyett két telephelyen működik majd, s a Szent Rókus Kórház tömbjei is összevonódnak.
A gyermekellátást is újra kell gondolni, mert egyenlőtlenségek vannak a pesti és a budai oldalon. A két gyermekklinika és a Budai Gyermekkórház is költözik majd. A gyermekklinikák pesti oldalon lévő ezer betegágyából háromszázharmincat átvisznek Dél-Budára, többek közt az új, Dobogón épülő szuperkórházba.
Dobogón lesz az egyik centrum
A dél-budai területen egy zöldmezős beruházás keretében a Dobogó városrészben épül meg egy teljesen új kórház. A kormány erre már jóváhagyott 40 milliárd forintot az idei költségvetési keretből. A leendő dél-budai szuperkórház tervezésére csaknem 2,3 milliárd forintot különítettek el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.