A Moody’s által minősített 699 vállalat összesített készpénzállománya rekordszintre ért 2016 végére. Az Európát, a Közel-Keletet és Afrikát felölelő EMEA-régió vizsgált cégei együtt 974 milliárd euró mobilizálható pénzeszközzel rendelkeztek, ez 6 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál. A hitelminősítő felmérésében a pénzügyi szolgáltató szektoron kívüli vállalatok szerepelnek.
A cégek forgalmához viszonyított készpénzállomány 15 százalékot meghaladó értéke pedig hétéves csúcsot jelent. Abban viszont semmi meglepő sincs, hogy 25 százalékos arányával a technológiai szektor áll a „pénzbőségi lista” élén. Az igazi pénzhegyek felett azonban Európában az energiaszektor, az autógyártók, a telekomcégek és a közművállalatok rendelkeznek. A pénzkoncentrációban Németország, Franciaország és az Egyesült Királyság áll az élen, ott őrzik a teljes állomány több mint felét, 514 milliárd eurót. Ha hozzájuk vesszük még az inkább a bevételek lekönyvelési helyeként ismert Hollandiát és a petrodollárokon ücsörgő oroszokat, akkor már kétharmadnál járunk. A Moody’snál a legjobb Aaa, illetve az Aa minősítésű vállalatoknál a szabad pénzeszközök állománya meghaladja a 7 milliárd eurót.
A hitelminősítő által vizsgált amerikai cégek készpénzállománya a múlt év végén 1840 milliárd dollárt tett ki, ez 11 százalékkal több az előző évinél. A summából közel 1300 milliárdot külföldön őriznek a vállalatok, közülük az öt legnagyobb a tartalékainak mindössze 12 százalékát őrzi odahaza. Amerikában a technológiai cégek vannak a legjobban eleresztve, az Apple, a Google, a Microsoft szerepelnek a legnagyobb készpénzállománnyal rendelkező vállalatok ötös toplistáján, a teljes ottani állomány a közel egyharmada az ő számláikon pihen.
Azaz dolgozik, hiszen a cégek döntően gyorsan mobilizálható eszközökbe fektetik átmenetileg fölösnek minősített pénzüket. Nem véletlen, hogy az Apple a kötvényvásárlásai révén az Egyesült Államok egyik legnagyobb hitelezőjének számít. Az pedig pikáns, hogy a külföldön szerzett bevételeit begyűjtő írországi leánya közvetítésével jelenik meg az amerikai piacon, és vásárol kötvényeket. A készpénzt viszont a ma még 35 százalékos, kiugróan magas amerikai társasági adókulcs miatt nem viszi haza. Donald Trump történelminek hirdetett adóreform-tervezetében 15 százalékra vinné le az adót, és akkor már megfontolás tárgyává tehetik az Apple-nél is, hogy hazavigyék a pénzt vagy annak egy részét. Ám az adócsomagnak egyelőre csupán a háromoldalas vázlatát ismertették, a terv részleteinek kibontása és a lobbiharcok lefolytatása őszre marad.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.