Miközben a hírekben még nem látható, borítékolhatóan hat az MNB új „lakáshitelfegyvere”, a minősített fogyasztóbarát lakáshitel koncepciója. A jegybanki statisztikák szerint májusban – a hónap második felében már ismertek voltak az új hiteltípus júliustól életbe lépő feltételei – az idei év legjelentősebb csökkenése történt a folyósított, éven túli kamatfixálású lakáshitelek esetében: a hónapban kiadott kölcsönök átlagkamata 6,05 százalék volt, ami 46 bázisponttal marad el az egy évvel korábbi szinttől. A januári folyósításokhoz képest a májusban szerződők már 25 bázisponttal alacsonyabb kamaton jutottak hozzá a kölcsönökhöz. Ha bejönnek a jegybanki tervek, a statisztikák a következő hónapokban további jelentős kamatcsökkenést mutathatnak majd.
Éves csúcsra jutott a kibocsátás: az év ötödik hónapjában már 59,2 milliárd forint lakáshitelt helyeztek ki a bankok, 36 százalékkal többet, mint áprilisban, s 39 százalékkal magasabb értéket, mint egy éve. A fix konstrukciók keresettsége is újra nő. Ezt jelzi, hogy április után az új lakáshitel-kihelyezések több mint felét – 52,3 százalékát, 31 milliárdot – a hosszú kamatperiódusú kölcsönök adták. Ez az arány ugyanakkor elmarad a január–februári szintektől, amikor a folyósított kölcsönök közel 60 százaléka éven túli kamatfixálású volt.
Májusban az MNB a szabad felhasználású és a személyi hitelek hitelköltség-mutatójában 15 és 22 bázispontos csökkenést mért éves alapon, de közülük csak a 15,12 százalékos szintre lecsúszó személyihitel-kamat az igazán kedvező adat, amely a januári szintekhez képest 0,76 százalékpontos csökkenést mutat. A szabad felhasználású jelzáloghiteleket idén februárban a mostani 5,64 százaléknál 37 bázisponttal olcsóbban, 5,27 százalékos átlagkamat mellett lehetett kapni.
A háztartások hitelállománya szezonálisan igazítva 16,7 milliárd forintos, anélkül 35,3 milliárd forintos növekedést mutatott, azaz továbbra is nettó hitelfelvevő a magyar.
Betéti oldalon mind a forint-, mind az eurómegtakarításokra kevesebb kamatot fizettek a bankok májusban. Ennek ellenére a háztartások az áprilisi mélypontnál közel 50 milliárd forinttal több, 307,8 milliárd forintnyi új betétet helyeztek el a bankokban. A szezonálisan nem igazított adatok szerint a forintbetétek esetében éves szinten 60,1 milliárd forintos nettó betétkivonás, míg a devizabetétek esetében 56,7 milliárd forintos nettó betételhelyezés történt.
A vállalati forinthitelek terén az egymillió forint feletti finanszírozáshoz az egy évvel korábbi kamatszintnél több mint fél százalékponttal olcsóbban, 0,74 százalékos szinten hozzá lehetett jutni májusban, de mind a rövid forint-, mind az eurókölcsönök terén kamateróziót okozott a verseny és a piaci helyzet. A forinthitelek terén növekedést, az euróhiteleknél mérséklődést mért az MNB. A betéti oldalon a kamatszintek itt is csökkentek, ám az igazán meglepő az volt, hogy január óta először lépte át a félmilliárd forintot a bankokban újonnan elhelyezett vállalati forintbetétek értéke. Éves szinten a vállalatok betétállománya a szezonálisan igazított adatok szerint 142,7 milliárd forinttal, míg a szezonális hatások kiszűrése nélkül 206 milliárd forinttal nőtt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.