Az épített lakások száma Budapesten nem változott, ugyanakkor a megyei jogú városokban 38,3, a többi városban 81,1 a községekben majdnem kétszeresére, 97,5 százalékkal nőtt.
A kiadott építési engedélyek és a bejelentések alapján építendő lakások számának 40,2 százalékos növekedésén belül Budapesten az egy évvel korábbihoz képest kétszer annyi, 112,2 százalékkal több lakás építését tervezik, a kisebb városokban 89,9 százalékos a növekedés, míg a községekben 29,0 százalékos csökkenést jelez a statisztika a múlt év első feléhez viszonyítva.
Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője az adatokat értékelve elmondta, bár a növekedés jelentős, de ebben szerepe van a viszonylag alacsony bázisnak és a friss adatok még mindig elmaradnak a válság előtt megszokott szintektől. A szakember szerint az adatokból az építőipari kapacitáshiány is látható. „2015 óta ugyanis egyre tágul a lakáspiaci olló, azaz az átadott lakások és a kiadott lakásépítési engedélyek száma közötti különbség növekszik” – fogalmazott a szakember. Ez azt jelenti, hogy bár sokan kérnek és kapnak engedélyt lakásépítésre, ám ezek nem feltétlenül épülnek meg 1-1,5 év alatt. Csak késéssel lehetnek az engedélyekből valódi lakások, mivel az építőipar nem feltétlenül tudja kiszolgálni rövid – 1-1,5 éves – távon a piaci igényeket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.