A közlemény szerint az Invitel csoport, a továbbiakban Invitech Solutions a jövőben az üzleti IT és telco (telekommunikációs cég) infrastruktúra piacára fókuszál.
A felek mintegy 43 milliárd forintos vételárban állapodtak meg. A tranzakció kulcseleme egy hosszú távú együttműködési megállapodás, amely szerint az Invitech Solutions hálózati és IT szolgáltatásokat nyújt a Digi számára, minimum éves 2,8 milliárd forint értékben, legalább tíz évig. Az Invitech Solutions hasonló időtartam alatt szintén hálózati szolgáltatásokat igényel a Digi csoporttól, éves szinten átlagosan 500 millió forint értékben – áll a közleményben.
Az Invitel Zrt. éves árbevétele 26 milliárd forint, EBITDA-ja (adózás és értékcsökkentési leírás előtti eredménye) 7 milliárd forint.
A tranzakció a szükséges versenyhatósági hozzájárulások megszerzését követően zárul, várhatóan a jövő év első negyedévében.
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság honlapján található kutatás adatai szerint idén májusban a vezetékestelefon-piacon a Digi 11,9, az Invitel pedig 12,3 százalékos piaci részesedéssel rendelkezett, míg a vezetékes internet-előfizetéseknél a Diginek 16,0, az Invitelnek 9,1 százalékos részesedése volt. A televízióműsor-terjesztési piacon a Digié volt az előfizetések a 25,4, az Invitelé pedig 4,8 százaléka.
Az Invitel csoport tulajdonosa a China-CEE Alap az ügyletből származó pénzösszeget az Invitech Solutions fejlesztésére fordítja, elkötelezett a magyar piac iránt. Az alap az idén vette meg a csoportot, amelynek értékét 63 milliárd forintban határozták meg. A csoport éves konszolidált árbevétele mintegy 45 milliárd forint, EBITDA-ja 14 milliárd forint. A cégcsoportnál mintegy 1200-an dolgoznak – közölték az ügylet bejelentésekor.
David Blunck, az Invitel Csoport vezérigazgatója azt emelte ki, hogy az elmúlt években majdnem háromszorosára bővítették hálózatukon a szupergyors internettel elért háztartások arányát és folyamatosan növelték tévépiaci részesedésüket.
David Blunck és Javorniczky Áron, a csoport operatív vezetője az Invitech Solutions jelenlegi, mintegy 24 milliárd forintos árbevételének megduplázását tervezi – áll a közleményben, amely szerint az IT kompetenciák szélesítését, illetve az országos optikai hálózat bővítését saját fejlesztésekkel és akvizíciókon keresztül kívánják elérni.
„Nagyon örülünk annak, hogy az Invitel megvásárlásával tovább növekedhetünk Magyarországon. Ez a stratégiai befektetés lehetővé teszi számunkra, hogy jelentősen kiterjesszük szolgáltatási területünket” – idézte a közlemény Serghei Bulgacot, a Digi Csoport (Digi Communications N.V.) vezérigazgatóját.
A Hollandiában bejegyzett, a bukaresti tőzsdére bevezetett Digi Communications az anyavállalata egyebek mellett a romániai RCS és RDS-nek, valamint a Digi Magyarországnak, a román és a magyar távközlési piac meghatározó szereplőinek. Az anyavállalat többségi tulajdonosa a nagyváradi Teszári Zoltán üzletember.
Tavaly 11,8 millió euróra nőtt a Digi Communications adózás utáni nyeresége az előző évi 4 millió euróhoz képest, ugyanakkor a cég hosszú távú adósságállománya is 13,7 százalékkal, 746,4 millió euróra emelkedett.
A magyar leánycég éves bevétele tavaly mintegy 4,2 milliárd forint volt az előző év 3,5 milliárdos bevételét követően. Adózott eredménye 2016-ban 2,4 millió forint volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.