BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyre nagyobb gödörben a könyvkiadók

Az elmúlt 5 évben a magyarországi könyvkiadói piac szereplőinek száma és az általuk elért nettó árbevétel is folyamatosan csökkent, ez a trend pedig tavaly sem tudott megfordulni – tudatta az OPTEN céginformációs szolgáltató.

Amíg 2012-ben 57 milliárd forintos árbevétel mellett 1746 működő vállalkozás foglalkozott fő tevékenységként könyvkiadással, addig tavaly már csak 1510 piaci szereplő maradt, akiknek összárbevétele alig haladta meg a 44 milliárd forintot – írja az OPTEN céginformációs szolgáltató cég sajtóközleményében. Hozzátették: a cégek alkalmazotti létszáma a 2012-es 3918 főről, 2016-ra mintegy 1291 fővel csökkent, ezt a statisztikát pedig csak az kozmetikázza, hogy a felszámolási eljárás alá került cégek aránya a vizsgált időszakban 3,6 százalékról lecsökkent 0,9 százalékra.

Forrás: MTI

Az OPTEN szerint amíg 2012-ben 10 darab kiadó vállalat ért el 1 milliárd fölötti árbevételt az 1746-ból, addig 2016-ban már csak 7 ilyen vállalkozás volt az 1510-ből. A középső árbevétel kategóriába tartozó, 100 millió és 1 milliárd forint közötti árbevételt elérő cégek száma is csökkent a vizsgált időszakban 92-ről 83-ra. Ugyanakkor bizakodásra adhat okot, hogy a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesületének statisztikái szerint 2013 és 2015 között a kiadott könyvcímek száma és a példányszám is, ha csak kis mértékben is, de növekedett.

A hazai könyvkiadók gazdasági helyzetét alapvetően az határozza meg, hogy az ellátási láncban lévő többi szereplőhöz képest mekkora részt tudnak kihasítani az árból. Jelenleg ugyanis, egy könyv fogyasztói árának 50-60 százaléka a könyvterjesztőknél marad, a fennmaradó részen osztozik a szerző, a kiadó és a nyomda. Ráadásul az utóbbi években több nagy terjesztő cég kiadási tevékenységgel is kezdett foglalkozni, ezzel kiszorítva sok kisebb piaci szereplőt. Sok kiadó helyzete gazdaságilag tarthatatlanná vált, mivel a nagy kereskedelmi láncok vagy le sem szerződnek velük, vagy csak bizományba vesznek át tőlük könyveket.

Forrás: Opten

Ebből következően sok vállalkozásnak jelentős kintlévősége halmozódott fel, amely akadályozza működésüket. Az építőiparhoz hasonlóan itt is megjelentek a lánctartozások is, hiszen ha a kiadó nem jut a pénzéhez, ő sem tudja kifizetni a szerzőt és a nyomdát. Gyakori eset, hogy a kereskedők arra kényszerülnek, hogy jelentősen leértékelve adják el kiadványokat, ami gyengíti a kiadók piaci pozícióit, bár a kiadók is alkalmazzák ezt a módszert, hogy megszabaduljanak készleteiktől. A szektor szereplőinek az e-könyvek további elterjedésével és az ezzel kapcsolatos szerzői jogi kérdések okozta kihívásokkal is meg kell küzdeniük a jövőben – zárta közleményét a céginformációs szolgáltató.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.