A vizsgálattól azt remélik, hogy sikerül kideríteni a megolvadt nukleáris fűtőanyag pontos elhelyezkedését a megrongálódott reaktor belsejében.
A harminc centiméter hosszú, tíz centiméter széles, alakban leginkább egy holdhalhoz hasonlítható, kamerákkal és sugárzásérzékelőkkel felszerelt robotot kábeles távvezérléssel, egy csövön át juttatták be a reaktorház belsejébe. A robot két napon át fog adatokat gyűjteni.
Januártól márciusig robotokkal vizsgálták az első és a második, ugyancsak megrongálódott reaktort, de különféle okok miatt ezek a kutatások nem szolgáltak kézzelfogható eredményekkel. A harmadik reaktor aljában azonban az első kettőnél több víz gyűlt össze, amellyel a baleset után hűtötték a felforrósodott nukleáris fűtőanyagot. A vízoszlop magassága meghaladja a hat métert, ezért víz alatti robottal vizsgálják az odabent uralkodó állapotokat.
2011. március 11-én Japán történetének egyik legnagyobb földrengése és szökőárja csapott le Fukusima tartományra. A hatalmas hullámok elárasztották a tengerszint felett tíz méterrel lévő Fukusima 1. erőmű áramtermelő egységeit, ennek következtében leállt a hűtőrendszer, és a hat reaktor közül háromnak megolvadt a magja, átégette a reaktortartály burkolatát. Ez az 1986-os csernobili atombalesethez mérhető katasztrófához vezetett. Nagy mennyiségű sugárzó anyag került a környezetbe, az erőmű környékéről 150 ezer embert telepítettek ki.
A természeti csapásban 15 ezer 893 ember halt meg, közel 2500 személyt pedig azóta is eltűntként tartanak nyilván a hatóságok.
Hat évvel az atombaleset után még mindig nem tudni, hogy milyen állapotban vannak a tönkrement reaktorok, mivel a belsejükben a sugárzás szintje rendkívül nagy.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.