A hagyományos idegenvezetéses túrákon kívül más módja is van a város felfedezésének, ilyenek például a városi séták, amelyeket egy-egy témára fűznek fel a szervezők, széles érdeklődési kört kimerítve, és személyes, gyakran interaktív élménnyé téve a városlátogatást.
„Tíz éve kezdtük el a város titkait felkutató sétákat szervezni, a legrégebbi sétánk, a Nyócker málló pompája, még ma is az egyik legkeresettebb programunk – mondta Gyulovics Eszter, a Beyond Budapest Sightseeing szervezője a Világgazdaságnak. – A nyolcadik kerület egy nagyon izgalmas, sokrétű negyede a városnak, számos értékkel, ugyanakkor rengeteg előítélet is sújtja. Ezeket szerettük volna némileg feloldani.”
Gyulovics Eszter elmondta: az érdeklődők nagy része a fővárosból jön, de sokan jelentkeznek a sétákra vidékről is. Külföldiek is akadnak a résztvevők között, nekik egyedi, privát túrákat kínál a Beyond Budapest. Az ilyen séták természetesen a belföldi közönség számára is elérhetők, akár cégeknek, intézményeknek is szerveznek tematikus sétákat egyedi igények szerint. A séták a magyaron kívül angol, német, és francia nyelvű kísérettel is megrendelhetők.
A csapat tíz-tizenkétféle sétát kínál, a már említett, legrégebben futó nyolcadik kerületi látogatás mellett nagyon népszerű a Barangolás a Palotanegyedben, amelynek során a 19. századi pesti mágnásnegyed palotáit járják be, és az óbudai Gázgyár bejárása is sok érdeklődőt vonz, oda egyébként biciklis túrákat is szerveznek.
Gyulovics Eszter szerint, bár továbbra is sokkal dominánsabb a hazai turizmusban a hagyományos városnézés, mivel a sétáknak más a célközönségük, a kettő jól megfér egymás mellett.
Míg egy évtizede még egyedüliként kínálta a cég a városi sétákat, mára már mások is megjelentek a piacon, a négy nagyobb szereplő mellett folyamatosan bukkannak fel új kezdeményezések, de jellemzően nem növik ki magukat nagyobb szolgáltatóvá. Négy éve indult, és mára a négy nagyobb sétás cég egyike lett a Hosszúlépés. Járunk? csapatát működtető Városi Séta Kft. Több mint harminc különböző sétát és programot kínálnak, és ők az elsők, akik a főváros határait elhagyva, vidéken is megjelentek, Szentendrén és több balatoni településen kínálva barangolásokat.
„Az egyik legnépszerűbb sétánk az Egy falat Kína” – mondta Baczoni Dorottya, a Hosszúlépés tartalomfejlesztési vezetője. A kóstolóval egybekötött gasztrosétán a józsefvárosi kínai negyedet járják be az érdeklődők, és fedezik fel a magyarok számára sokszor láthatatlan boltokat, éttermeket. Keresettek a történelmi séták is, Siófokon például megtudhatják a sétálók, hogyan próbálta a Stasi megóvni az eltévelyedéstől a nálunk nyaraló keletnémet turistákat a 60-as és 70-es években. Keszthelyen a Festetics-kastély könyvtárába záróra után léphet be az érdeklődő, és megtudhatja, hogyan működött egy főúri könyvtár, és hogyan menekülhetett meg a pusztulástól az ország egyik legfontosabb gyűjteménye.
Baczoni Dorottya elmondta: a sétákat az adott téma egy-egy kiemelkedő szakértője vezeti, többek között történészek, régészek, muzeológusok és építészek. A Hosszúlépés cégeknek is kínál programokat, és egy séta akár egy sajtótájékoztató is lehet: 2015 nyarán tradicionális budapesti műhelyeket és dizájncukrászdákat bemutató, süteménykóstolóval egybekötött sétát szervezett a cég a Google részére. A helyszíneken az újságírók profi fotósok segítségével próbálhatták ki az okostelefonos fotózás előnyeit.
„Amikor 2011-ben egyszemélyes projektként elindult az első séta, a Szellemek a Svábhegyen, még alig volt más, aki hasonlóval próbálkozott volna – mondta a Világgazdaságnak Lénárd Anna, a Bupap Sétaműhely (szeptembertől csak Sétaműhely) alapítója és vezetője. – Nagyon érdekelt a feldolgozatlan politikai múlt, ez adta az első séta témaötletét” – mesélte a kezdetekről Lénárd Anna. A Svábhegy villáit és zöldellő kertjeit mindenki ismeri, de azt például valószínűleg kevesen tudják, hogy az ötvenes években hol működött az ÁVH tisztképző főiskolája – többek között ezt is megtudhatja a sétára jelentkező. A svábhegyi program ma is nagyon népszerű, ám az elmúlt hat évben rengeteg új ötletből születtek séták, a politikai múltat firtató programok sora kibővült a többi közt az újlipótvárosi házakat bejáró sétával, ahol az ötvenes években együtt éltek besúgók és besúgottak, a Nem vagy idegen elnevezésű séták során az érdeklődők különböző kisebbségek életét ismerhetik meg, az építészet szerelmesei pedig egyebek mellett a pasaréti Napraforgó utcai kísérleti lakótelep Bauhaus-stílusú Kozma-villáit látogathatják meg.
Gazdasági vonatkozású tematikus séták is vannak a Bupap kínálatában. Az Ahol a pénz lakik elnevezésű sétán például a főváros pénzügyi negyedének a Monarchia idejéből származó épületeit végigjárva lehet betekinteni a korai kapitalizmus működésébe, felidézik a korabeli bank- és hitelintézeteket, a biztosítók különös termékeit, hallhatunk például a lánykiházasítási biztosításról is. A séta a Budapesti Értéktőzsde érdeklődését is felkeltette, olyannyira, hogy ma már a BÉT támogatja a két és fél órás, tőzsdelátogatással egybekötött programot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.