Érdemes a jelenleginél is nagyobb erőfeszítést tenni Magyarországon az ökológiai termelés lehetőségeinek kihasználására, ugyanakkor ezeket a lehetőségeket nem szabad túlhangsúlyozni – olvasható az OTP Agrár elemzésében. A piaci lehetőségeket górcső alá vevő szakértők szerint az ökológiai termelés jelenlegi helyzetéből a kitörést nem a gabonatermelés, hanem a zöldség-gyümölcs termesztés jelentheti. A biogabona esetében ugyanis már most erős versenytársaink vannak (például Kazahsztán). A bioélelmiszerek nemzetközi kereskedelme továbbra is növekvő, de az éves növekedési ütem csökken. Így is a jelenlegi hazai termelés többszörösét lehetne értékesíteni az európai piacokon, de élénk a kereslet Kanada és Japán irányából is.
A legnagyobb jelentősége a biotermékek fogyasztásának a legfejlettebb nyugat- és dél-európai, valamint a skandináv országokban van, ahol e termékek részaránya az élelmiszerpiacon belül meghaladja a 3 százalékot. A közép- és kelet-európai országokban – köztük Magyarországon – ugyanakkor meglehetősen szerény részarányt képvisel a biotermékek piaci részesedése, nem éri el a 0,5 százalékot sem. A világ összes ökológiai termőterülete 2014-ben meghaladta a 43 millió hektárt, ebből a legnagyobb, csaknem 40 százalékos arány Ausztráliában és Óceániában van. Második helyen Európa állt a maga 27 százalékos részarányával. Az európai kontinensen az ökológiai gazdálkodásban kiemelkedő jelentőségű az Európai Unió, ugyanis 90 százalékban az uniós országokban folytatnak ökogazdálkodást. Az EU-ban az ökológiai területek mérete meghaladja a 10 millió hektárt, megközelítve ezzel a mezőgazdasági terület 6 százalékát. Magyarország ettől a szinttől messze elmarad: az ökológiai területek részaránya mindössze 2,7 százalék, és az elmúlt tíz évben gyakorlatilag semmilyen növekedést nem volt képes felmutatni. Ez az elmúlt egy-két évben viszont sokat változott – legalábbis a biotermelés tanúsításával foglalkozó Biokontroll Nonprofit Kft. adatai szerint. A támogatási rendszer átalakítása és az új földforgalmi törvényben megfogalmazott feltételek nyomán az addig 12 ezer hektár körül mozgó ökológiailag művelt-terület nagysága 2016-ban megközelítette a 18 ezer hektárt.
Az ágazat fejlődését hátráltatja a nagyon visszafogott hazai felvevőpiac, a területek széttagoltsága és a feldolgozóipari kapacitások alacsony szintje is. Az ágazatot mindazok az egyéb tényezők is sújtják, amelyek a konvencionális gazdálkodást is nehezítik, így többek között a tőkehiány, az alacsony képzettségű munkaerő, a munkaerőhiány vagy a természeti és klimatikus adottságok. A létező hátráltató hatások ellenére az ökológiai gazdálkodás jövedelemviszonyai – a támogatási rendszernek köszönhetően – a növényi termékek esetében elfogadhatók. Az állattenyésztésben ugyanakkor jelentősek a gondok.
Az OTP Agrár elemzése szerint a tönkölybúza és az őszi búza ökológiai termesztésével foglalkozók a hagyományos termesztésnél 50 százalékkal magasabb jövedelemszintet értek el. A kapásnövények közül azonban a csemegekukorica rendelkezik a legjobb jövedelemtermelő képességgel, hiszen hektáronkénti jövedelme elérheti a 300-400 ezer forintot. A legjelentősebb gyümölcsfaj a hazai ökológiai termesztésben az alma, 1000 hektárt valamivel meghaladó termőterülettel. Nagy szó, hogy a bioalma termelése támogatások nélkül is nyereséget hoz. A biomeggytermelés jövedelmezősége is pozitívan értékelhető, megfelelő gazdaságosságot biztosít. A marhahústermelés és sertéstenyésztés – ezen belül is a szürke marha és a mangalica – azonban támogatások nélkül még veszteséges, ám itt is gazdaságossá alakítható a termelés a kézműves jelleggel előállított termékek piacra juttatásával.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.