A világ atomerőműveinek beépített kapacitása 2050-ben 123 százalékkal lehet nagyobb a 2016-ban rekordszintet elérő nagyságnál a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (IAEA) nagy növekedést feltételező előrejelzése szerint. Van azonban a szervezetnek egy másik jóslata is, amely rövid távon csökkenéssel számol, és az évszázad derekára is csak a jelenlegi kapacitásnagyság visszaállását feltételezi. A tervek szerint Magyarország az első verziót erősíti, mert itt 2050-ben 2400 megawattnyi nukleáris kapacitás működik majd, ami 20 százalékkal több a jelenleginél.
A nukleáris energiatermelés jövőjét az határozza majd meg, hogy hogyan alakul a projektek finanszírozhatósága, elfogadottsága és a villamos energia ára
– áll a tanulmányban. Eszerint előretörés akkor várható, ha hangsúlyt kap, hogy kis szén-dioxid-kibocsátású energiatermelésről van szó, továbbá ha fejlődik az érintett technológia reaktorbiztonsági és radioaktívhulladék-kezelési területe. A finanszírozás azonban rázós terület, mert drága, sok évig tartó, így a kamatlábak alakulására és más bizonytalansági tényezőkre is nagyon érzékeny beruházástípusról van szó. Az atomügynökség arra számít, hogy Észak-Amerikában és Európában csökkennek majd a nukleáris kapacitások, míg a növekedés motorja Kína lesz. A kínai nukleáris termelés felfutására számítanak a nagy olajcégek is, például a BP és az ExxonMobil.
Tavaly az atomerőművek adták az USA áramtermelésének körülbelül az ötödét. 2050-es részarányuk azonban 11 csak százalékos lesz az ország energiaminisztériuma szerint. A tárca inkább leállításokra, mint új létesítmények építésére számít, továbbá arra, hogy a földgáz és a megújulók súlya nőni fog. Az IAEA a csökkenő versenyképességgel magyarázza a várható atomerőmű-bezárásokat, ezt az USA-ban elsősorban az olcsó palagáz okozza. Európában Németország már elrendelte 17 atomreaktorából nyolcnak a nyugdíjazását 2022-ig. Az öt idős atomreaktorral rendelkező Svájcban az idén szavaztak úgy, hogy elbúcsúznak e létesítményektől a megújulók javára. Az atomügynökség kis növekedést feltételező prognózisa szerint az atomenergia ma 11 százalékos súlya 2050-re 6 százalékra esik a globális áramtermelésen belül, a nagy növekedést feltételező szerint viszont 13,7 százalékra nő.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.