Az Air Berlin a Lufthansán kívül további két légitársasággal is tárgyalásokat folytat a cég részeinek eladásáról, nyilatkozta a kedden csődeljárást kezdeményező légitársaság vezérigazgatója, Thomas Winkelmann a német Frankfurter Allgemeine Zeitungnak. Hozzátette, mindhárom cégnek „megbízható az anyagi háttere, elegendő forrással rendelkeznek ahhoz, hogy biztos jövőt nyújtsanak az Air Berlinnek”, ráadásul megtartanák Németországot a vállalat operációs központjának.
Winkelmann nem nevezte meg azt a két légitársaságot, amellyel tárgyalnak. A RedaktionsNetzwerk Deutschland úgy tudja, hogy a Eurowings és a Condor érdeklődik az értékesebb le- és felszállási jogok, az úgynevezett résidők iránt. A Reuters hírügynökség információi szerint az EasyJettel is tárgyaltak.
Az Air Berlin az érdeklődőknek repülőtéri résidőt kínál többek közt a kulcsfontosságú Berlin Tegel reptéren vagy Düsseldorfban, illetve a Niki Lauda által alapított társaságban birtokolt részvényeiket is áruba bocsátanák.
A német kormány 150 millió eurós áthidaló kölcsönt ad az Air Berlinnek, amely megközelítőleg három hónapig fedezheti a járatindítások költségeit, valamint a 7200 munkavállaló bérét is biztosíthatja a tárgyalások lezárulásáig. Ezzel a lépéssel azonban nem mindenki elégedett: a Ryanair úgy gondolja, a csődeljárás csupán azt a célt szolgálja, hogy a Lufthansa adósságmentesen vehesse át az Air Berlint. A légitársaság már jelentkezett is a panasszal Németország és az Európai Unió versenyjogi hivatalánál.
A Ryanair vezérigazgatója, Michael O’Leary úgy véli, a lépéssel kifejezetten a Ryanair németországi terjeszkedését szeretnék akadályozni. „Egy fúzióval a Lufthansa a jelenlegi 68 helyett már 95 százalékát uralná a német belföldi piacnak, az ország külföldi járatainak pedig 60 százalékát a jelenlegi 47 helyett. Ezzel minden létező versenyjogi szabályt és irányelvet megszegne a társaság Németországban és az EU-ban” – nyilatkozta O’Leary a Reuters hírügynökségnek.
A német gazdasági miniszter, Brigitte Zypries szóvivője tagadta a vádakat, és hangsúlyozta, az áthidaló kölcsönnel nem szegtek meg versenyjogi törvényeket. A német és európai versenyhatóságok még nem nyilatkoztak az ügyben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.