BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kurtább lehet a tervezettnél a gázprojekt

Nem vezettek eredményre az FGSZ Földgázszállító Zrt., valamint a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) között arról folyó egyeztetések, hogy milyen feltételekkel lehet meghirdetni a Románia, Magyarország és Ausztria közötti gázszállító projekthez kapcsolódó kapacitásokat.

Nem vezettek eredményre az FGSZ Földgázszállító Zrt., valamint a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) között arról folyó egyeztetések, hogy milyen feltételekkel lehet meghirdetni a Románia, Magyarország és Ausztria közötti gázszállító projekthez kapcsolódó kapacitásokat. Az FGSZ már májusban tájékoztatta ügyfeleit, hogy az e beruházáshoz szükséges kapacitásaukció (Open Season eljárás) egyelőre elmarad, mert a társaság felügyelőbizottsága nem hagyta jóvá a kiírásnak azokat a feltételeket tartalmazó formáját, amelyeket a MEKH meghatározott. Ám akkor a magyarországi nagy nyomású gázrendszer tulajdonosa, üzemeltetője és irányítója még bízott abban, hogy sikerre vezetnek a hatósággal „a projekt gazdasági stabilitásával és megvalósíthatóságával kapcsolatban” indított, intenzív tárgyalások.

Forrás: MTI

A napokban viszont azt jelentette be, hogy már nincs abban a helyzetben, hogy megkezdhesse a korábban várható módon a ROHUAT projekt Open Season eljárását.

(A projekt neve az abban részt vevő országon nevéből adódik.)

A társaság arra jutott, hogy a Romániából Magyarország felé történő gázszállítás (ROHU projekt) még életképes lehet. Ezért hivatalosan javasolta az érintetteknek, hogy egy olyan kapacitásaukciót lehessen tartani, amely csak a ROHU-ra vonatkozna. Kedvező fogadtatás és sikeres aukció esetén az eredeti dátumnak megfelelően, azaz 2022. október 1-jétől megindulhat a kereskedelmi üzem.

Ezen belül az FGSZ tegnapi közleménye szerint 2019 végétől már rendelkezésre áll 1,75 milliárd köbméter, Románia felőli kapacitás, a munka ugyanis halad a ROHAUT-hoz hasonló, de a bolgárokkal kiegészült BRUA-korridor keretében.

Annak érdekében azonban, hogy a Románia felől behozható, évi 4,4 milliárd köbméternyi gáz megjelenhessen a hazai virtuális kereskedési ponton, és ki is lehessen vinni az országból, meg kell szüntetni bizonyos szűk keresztmetszeteket. Ha ez is sikerül, akkor a rendszerhasználók exportálhatnak Szlovákia, Ukrajna, Szerbia és Horvátország felé is. Ugyanakkor az FGSZ kezdeményezni fogja az ausztriai energiahivatalnál és a gázrendszer irányítójánál, hogy keressenek életképes megoldást a ROHUAT magyar–osztrák (HUAT) pillérére is, egy új projekten belül.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.