Az ipari termelés volumene júliusban 0,2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, a munkanaphatástól megtisztított index megegyezik a nyers adattal – jelentette első becslése alapján a KSH.
A becslésből kiderül, 2017 júliusában a munkanaphatástól megtisztított index megegyezik a kiigazítatlan indexszel. A termelés az év első hét hónapjában 4,8 százalékkal nagyobb volt, mint az előző év azonos időszakában. Az előző hónaphoz viszonyítva a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás júliusban 4,2 százalékkal csökkent.
Az elmaradás mértéke azonban 2014 augusztusa óta nem volt ilyen nagy. Az év első hét hónapjában 4,8 százalékkal nőtt a termelés az előző év azonos időszakához képest. A júliusi ipari termelés részletes adatait egy hét múlva, szeptember 13-án közli második becslése alapján a KSH.
Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője szerint az idei júliusi adat az elmúlt három év legrosszabb teljesítménye, de az elmúlt 5 évre visszatekintve is csak egyszer volt ennél rosszabb hónapja a magyar iparnak.
A gyenge teljesítményre még azt sem mondhatjuk, hogy a munkanapok számában bekövetkezett változás a fő ok, hiszen a nyers és a kiigazított éves indexek megegyeznek. A rendkívül gyenge ipari adat egyben azt is jelenti, hogy a kiskereskedelem után ez a második fontos mutató, ami a vártnál gyengébb III. negyedévi gazdasági aktivitásra utal
- mondta. Ugyanakkor szerinte még csak a júliusi adatokat láttuk, így kár lenne elhamarkodott következtetést levonni.
Hozzátette: a részletes adatok mutatják majd meg a teljes képet, de ha valóban ez a helyzet, akkor immáron egyértelműen kijelenthetjük, hogy az autóipartól való függésünk komoly gondokat okoz. Nem csupán arról van szó, hogy az önmagában 30 százalékos részarányt képviselő ágazat gyengélkedik, de a kapcsolódó vertikális és horizontális ágazatok is visszaeső kereslettel és termeléssel szembesülhetnek, vagyis a tovagyűrűző hatásokat figyelembe véve a járműgyártás teljesítménye egyre inkább kulcskérdéssé válik. Ez rávilágít a magyar ipar egysíkúságának veszélyeire.
Előre tekintve – fűzte hozzá a szakember -, a magyar ipar rövidtávú kilátásaival kapcsolatban jelen adat után nehéz optimistának lenni, azonban abban talán bízhatunk, hogy ez a jelentős visszaesés csupán a nyári leállásokkal hozható összefüggésbe, amelyek hatása felerősödött az egyébként is kapacitáskorlátokkal küszködő iparban.
Ürmössy Gergely, vezető makrogazdasági elemzője a KSH becslése kapcsán kijelentette:
váratlanul gyenge júliusi ipari termelés adat érkezett.
Az eredmények éves összevetésben az ipar stagnálását tükrözték, míg a várakozások 7 százalék körüli növekedést prognosztizáltak. A szakember szerint vélhetően a nyári autóipari leállások okozhatták a termelés jelentős visszaesését.
A két elemző véleménye abban megegyezett, hogy szeptember végére stabilizálódhat az ipari teljesítmény és folytatódhat az év első felében látott felívelés, amitől az év egészében 5 százalék körül alakulhat az ipari termelés bővülése.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.