Erős válságba került az orosz embargó miatt az Európai Unió sertéságazata. A keresletcsökkenés, valamint a párhuzamosan bekövetkező európai túltermelés tartósan alacsony felvásárlási árakat eredményezett 2014 és 2015 során. Az EU-ban – elsősorban a dinamikusan bővülő kelet-ázsiai exportnak és az emelkedő belső keresletnek köszönhetően – az árak 2016. április közepén növekedni kezdtek. Az itthoniak helyzetét érdemben segítette az, hogy az ágazat stabilizációja érdekében a kormány már korábban meghirdette a sertésstratégiát.
A Földművelésügyi Minisztérium a program keretében minden évben több 10 millió forint támogatást nyújt a sertéstenyésztőknek. A stratégia keretében támogatást adtak a sertésfeldolgozást végző élelmiszer-feldolgozók részére a 2013–15-ös időszakban, 1,5 milliárd forint értékben. Az anyagi segítséget ötvenhét vállalkozás vette igénybe, ezen belül huszonöt kis-, tizenhét közép-, valamint tizenöt mikrovállalkozás. Továbbá az állatjóléti támogatást 2015-ben sikerült kiterjeszteni nemcsak a hízókra, hanem a kocákra is. A két állatjóléti támogatás 17 milliárd forintot meghaladó forrást jelent az ágazatnak. Emellett a sertésáfát 27-ről 5 százalékra csökkentették, és bevezették a Kiváló Minőségű Sertéshús védjegyet. Mindezek nyomán a korábban tapasztalt sertéslétszám-csökkenés megállt, és az orosz embargó okozta válság idején sem fogyatkozott tovább a hazai állomány.
Tématámogatás. Készült Magyarország Kormánya támogatásával
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.