BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kétmilliárd eurónyi pályázatot írnak ki

A két új paksi atomblokk építésének lehetséges magyarországi beszállítóival találkozott tegnap az orosz Roszatom vezetése. A társaság jövőre uniós tenderek sorát írja ki.

Jövőre mintegy 15 nagy pályázatcsomagot ír ki a Roszatom a két új paksi blokk építése kapcsán, összesen mintegy kétmilliárd euró értékben – jelentette be az oroszországi állami társaság vezérigazgató-helyettese a tegnapi budapesti beszállítói konferencián. „Elsősorban az erőmű építéséhez szükséges berendezésekre, de természetesen építési feladatokra is várunk ajánlatokat” – válaszolt a Világgazdaságnak Kirill Komarov. Egy nagy, 711 millió eurós tender egyébként már hónapok óta folyik: a turbinaház szállítására a magyarországi érdekeltséggel is rendelkező és magyarországi beszállítást ígérő GE, valamint az oroszországi Szilovije Masini pályázott. Kirill Komarov várakozása szerint a tendert még 2017 végéig lezárják.

Kirill Komarov, a Roszatom vezérigazgatójának első helyettese (b) és Süli János, a Paksi Atomerőmű két új blokkjának tervezéséért, megépítéséért és üzembe helyezéséért felelős tárca nélküli miniszter a Roszatom orosz állami atomenergetikai konszern Atomex Europe 2017 beszállítói fórumán Budapesten 2017. november 20-án.
Forrás: MTI Fotó: Illyés Tibor

Pillanatnyilag két referenciának számító erőműve van Paks II.-nek, mindkettő Oroszországban működik. Az egyik 3+ generációs létesítményt tavaly adták át Novovoronyezsben, a másikat ebben az évben Leningrád megyében. A 3+ típus a működő nyomott vizes reaktorok sok (például biztonsági) szempontból továbbfejlesztett változata. Üzemanyagát csak 18 havonta kell cserélni, ami a korábbiaknál hosszabb folyamatos üzemidőt és magasabb rendelkezésre állást tesz lehetővé.

A Roszatom úgy kapott a két új 1200 megawattos nukleáris blokk építésére és az új atomerőmű kulcsrakész átadására megbízást a magyar kormánytól, hogy a beruházási érték 40 százalékát köteles magyarországi beszállítókkal végeztetni.

Vállalta, hogy az összérték 55 százalékára nyílt uniós közbeszerzési pályázatot ír ki. Süli János, a beruházásért felelős tárca nélküli miniszter szerint e 40 százalék teljesítése nem lesz könnyű, mivel majdnem teljesen leépült a nehéziparunk. A miniszter a fórum bevezető előadásában mérföldkőnek nevezte a kapacitáspótló beruházás előkészületeinek mára elért szintjét: az atomerőműnek már van érvényes környezetvédelmi, telephely-, hálózatra kapcsolódási előzetes engedélye, 2018-ban várhatóan már állnak a felvonulási épületek, és beadható a létesítési engedélykérelem is. Mérföldkőhöz ért a projekt azért is, mert Brüsszel hat szempontból is vizsgálta a projektet, és (március 6-ig) az utolsó, az állami támogatásról szóló kérdést is lezárta. Jelentésében mindössze azt minősítette állami támogatásnak, hogy a két új blokk várhatóan csak 7,35 százalékos nyereséget hoz a piacon általánosan elvárt 8-8,5 százalék helyett, vagyis piaci alapon aligha lett volna rá beruházó.

Ugyanakkor a brüsszeli szakértők is elismerték, hogy ilyen volumenű erőműépítésre egyébként sem vállalkozik senki a magánszektorból.

Süli János emlékeztetett, hogy harminc országban 447 atomerőmű működik, ezek együttes beépített teljesítménye a tavalyi év végén 392 gigawatt volt. Mint hangsúlyozta, Magyarországon a – szén-dioxid-kibocsátás nélkül előállított – nukleáris és a megújuló energia egymásnak nem riválisai, hanem kiegészítői. Létesítményeik működését és az általuk termelt villamos energia felhasználását segítik majd az okos mérési rendszerek is – tette hozzá.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.