BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kevesebbet kell fizetni a napelemek után

Megfeleződött a napelemek után 2012 óta fizetendő termékdíj nagysága. Kicsit hamarabb térülhetnek meg a szolár­beruházások.

Kilogrammonként 114 forintról 57 forintra csökken január 1-jétől a napelemek után fizetendő termékdíj a Magyar Közlönyben nemrég megjelentek szerint. A 2012 óta fizetendő összeg megfeleződése élénkítheti az ilyen eszközök telepítésére vonatkozó kedvet a naperőművek szerelésére és üzemeltetésére szakosodott egyik hazai társaság, az Optimum Solar Kft. ügyvezető igazgatója szerint.

Mivel egy ilyen panel jellemzően 20 kilogramm, mostantól körülbelül 1140 forint termékdíjat kell utána fizetni. Az összeg a gazdaságosnak mondható, tízpaneles telepítés esetében már számottevő, 11 400 forintot tesz ki, vagyis a termékdíj csökkentésének köszönhetően ugyanekkora a megtakarítás is

– magyarázta Lugos Roland a Világgazdaságnak. Mint emlékeztetett, a termékdíjat a végső felhasználó fizeti.

A zöldkapacitás fejlesztésére 25 milliárd forint áll rendelkezésre
Forrás: MTI

Azt persze, hogy érdemes-e napelemet vásárolni, a megújuló forrásból származó energia előállításának támogatása is befolyásolja. Az ilyen projektek számára a múlt év végéig még igényelni lehetett a garantált áramátvételt, garantált ár mellett, ám 2017 elejétől csak az új, a korábbinál szigorúbb (igaz, észszerűbb) Metár nevű rendszeren belül lehet támogatást kérni. Ráadásul, mivel a Metár teljes bevezetése – az uniós vizsgálatok miatt – csúszott, 1 megawattosnál nagyobb létesítmények telepítéséhez még most sem lehet támogatásra pályázni. 2030-ig azonban 25 milliárd forintnyi forrás áll rendelkezésre mintegy 1000 megawatt új zöldkapacitáshoz.

Az Optimum Solar mindent egybevéve derűlátó, hisz csak az idén húsz, fél megawattosnál kisebb napelemparkot telepített. Ez annak is köszönhető Lugos Roland szerint, hogy cége a korábbi, sikeres kivitelezései alapján már megszerezte a hitelező bankok bizalmát. Az idén az épületenergetika felé is nyitó társaság mintegy 4 milliárd forintos bevételre számít, jövőre pedig ennél is nagyobbra. Lugos Roland amiatt is optimista, mert a termékdíj csökkentése előtt a kormány már más – szerinte nem elég intenzíven kommunikált – intézkedésekkel is egyengette a megújuló alapú áramtermelés útját. Ilyen volt a lakossági napelemes rendszerek szaldós elszámolása, vagy az energiahatékonysági projektek nullaszázalékos hitellel való támogatása. (A Világgazdaság ezekről is beszámolt.)

A szakember szerint a napelemes rendszerek felszerelése akkor gazdaságos, ha a háztartás villanyszámlája eléri a havi 6-7 ezer forintos összeget. Ez esetben minimum hat-hét szolárpanelt érdemes telepíteni. Nagyobb átlagos fogyasztás esetén természetesen több napelemre van szükség. Az ideális befektetés azonban az, ha a kedvező tájolású tetőre annyi napelemet szereltetünk fel, amennyi felfér rá.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.