BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kezelni kell a humán erőforrás krízisét az egészségügyben

Az Egészséges Budapest program (EBP) elképzelhetetlen a humán erőforrás egészségügyi területen is jelen lévő krízishelyzetének kezelése nélkül – hangzott el az Interdiszciplináris Magyar Egészségügy (IME) XVII. országos konferenciáján.

Az orvosok működési nyilvántartása szerint jelenleg Magyarországon 31,5 ezer orvos dolgozik, 2036-ra a számuk 27 ezerre csökkenhet. Az alapellátásban dolgozó 6500 orvos fele már nyugdíjas, a tartósan betöltetlen praxisok száma pedig több mint háromszáz – mondta Stubnya Gusztáv, az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) egészségügyi szolgáltatásfejlesztési igazgatója.

Forrás: MTI | Fotós: Balázs Attila

Hozzátette, hiába jelentkezik évente 1000-1200 hallgató az orvosi egyetemekre, az orvoselvándorlás még mindig probléma, volt olyan év, amikor kétezer orvos hagyta el Magyarországot. Néhány szakmát kiemelve elmondta, a mellkas- és érsebészet területén országosan is jelentős orvoshiány van. Nyáron már a Honvédkórház sem tudta biztosítani az érsebészeti ellátást. Ezért is döntöttek az EBP keretében arról, hogy a centrumkórházak köré társkórházakat szerveznek, mert így tudják majd biztosítani a megfelelő betegellátást.

Az EBP keretében történő felújítás 2018-ban már nyolc fővárosi kórházban lesz érezhető – mondta Cserháti Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) miniszteri biztosa a konferencián. Az EBP keretében, ami a közép-magyarországi régió kórházfejlesztését tartalmazza, eddig 151 milliárd forintról született döntés. Kiemelte, muszáj a konvergenciarégiókhoz hasonlóan a közép-magyarországi régióban is forrásokat biztosítani a kórházak és a rendelőintézetek fejlesztésére a jelentős lemaradás miatt.

Megemlítette, hogy az utóbbi három évben a konvergenciarégióba újabb 200 milliárd forint uniós forrás érkezett. A 2014–2020-as uniós költségvetési ciklusban az egészségügy területén minden uniós pályázatot kiírtak – mondta Mészáros János, az Emmi helyettes államtitkára. A pályázatok leginkább az infrastrukturális fejlesztésekre fókuszálnak.

Az államtitkár példaként említette a 10 milliárd forintból megvalósuló nővérszálló-fejlesztést, a gyermeksürgősségi ellátás 14 milliárd forintból megvalósuló fejlesztését, illetve egy 50 milliárd forintos csomagot, amelyet az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) jegyez, és ápolási és orvosszakmai műszerberuházásokat is tartalmaz. Valamint megemlítette azt a 4,4 milliárd forintos programot, amely az ápolótanulók továbbtanulását segíti, és az elektronikus egészségügyi szolgáltatási tér (EESZT) kialakítását, ami több mint 20 milliárd forint uniós forrásból valósult meg.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.