BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A konjunktúra a legjobb hatású fehérítő

A magas kényszertörlési és felszámolási mutatók még a recesszió kísértetei, de az építőipari konjunktúra egyre több területen mutatkozik meg a cégstatisztikában is.

A gyengén fizető ágazatokból már képes munkaerőt elszívni az építőipar, ahol emelkedni kezdtek a bérek, és 2013 tavasza óta folyamatosan emelkedik az alkalmazottak száma is – tájékoztatta a Világgazdaságot Pertics Richárd, az Opten céginformációs igazgatója. Frissen közzétett elemzésük szerint az ágazatban 2013 tavasza óta folyamatosan emelkedik az összesített alkalmazotti létszám, ami az akkori 150 ezerről mostanra 167 ezerre nőtt. Mindez már a fehéredés jele is lehet – tette hozzá az Opten szakértője, mondván, az alkalmazottak egy része minden bizonnyal korábban is az építőiparban dolgozott, csak most lett bejelentve.

Rövidülni kezdett az értelmetlenül hosszú alvállalkozói lánc
Fotós: Móricz-Sabján Simon

Az ágazat most is jóval több embernek, legalább 285 ezer főnek ad munkát, a munkaszerződéssel foglalkoztatottakon kívül megbízási és egyéni vállalkozói szerződéssel dolgozók sokaságának – kommentálta lapunknak a számokat Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke. Hangsúlyozta: a munkaszerződéssel foglalkoztatottak számának növekedése kedvező tendencia, jelzi, hogy rövidülni kezdett az értelmetlenül hosszú alvállalkozói lánc, és azt is, hogy az ágazati szereplők bíznak abban, a következő két-három évben is lesz munkájuk, ezért mernek létszámot bővíteni.

A konjunktúrába vetett hitet tápláló optimizmus nem alaptalan: 2017 harmadik negyedévében szinte minden építőipari statisztikai mutató jól alakult, a termelékenységi és a szerződési volumenek hónapról hónapra növekedtek, az aktuális adatok immár stabilan 20-30 százalékkal a 2010-es értékek felett vannak, de még így is az építőszektor az egyik legproblémásabb hazai ágazat – jelezte az Opten. Pertics Richárd rámutatott: egyedül az építőiparban haladja meg a cégalapítások száma a cégtörlésekét, a vállalkozói kedv tehát továbbra is magas a szektorban.

A cégtörlési arányok viszont rendkívül magasnak számítanak szektorszintű összehasonlításban is, és változatlanul rendkívül magas a fluktuáció, ami labilis helyzetet jelez, sok a rövid életű mikrovállalkozás, ezek egy részét elég nehéz mérni és ellenőrizni. Július és szeptember között 249 építőipari cég ellen indult felszámolás, a megszűnések döntő többsége kényszertörléssel zárul – derül ki az Opten kimutatásából. Koji László szerint mindez a múlt árnya még, a 2008–2013-as recesszió utóhatása. A nemzetgazdasági szinten kiemelkedő, átlagosan 16 százalékos fluktuáció viszont ágazati sajátosság is, mivel sok céget és konzorciumot csak egy adott projektre alapítanak.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.