BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Milliárdokat nyertek innovációra magyar vállalkozások

A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból 80 közép-magyarországi vállalkozás nyert támogatást jelentős szellemi hozzáadott értéket tartalmazó új termék, prototípus vagy technológia fejlesztésére. 

A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal csütörtökön hirdetett eredményt a Vállalatok K+F+I tevékenységének támogatása konstrukció harmadik fordulójában amelynek keretében közép-magyarországi mikro-, kis- és középvállalkozások, valamint nagyvállalatok nyerhettek el 80–500 millió forint közötti forrást.

A felhívásra a 2017. júliusi benyújtási határidőig 239 pályázat érkezett, ebből 80 projekt összesen több, mint 16 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást nyert el. A most támogatott vállalati innovációs programok a vállalkozások által biztosított önrésszel együtt összességében 26 milliárd forintos költségvetéssel valósulnak meg.

A pályázati program 2016-os meghirdetése óta három fordulóban 300 vállalkozás összesen 48 milliárd forint keretösszegű támogatást nyert el a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból.

A vállalkozások kutatásfejlesztési tevékenységét és innovációit támogató felhívásokban elvárás az újdonságtartalom, a célszerűség, valamint a piacképesség és a nemzetközi versenyképesség

- hangsúlyozta Pálinkás József, hozzátéve, hogy a 2015-ben létrejött NKFI Hivatal komplex kutatás-fejlesztési és innovációs (KFI) pályázati ösztönzőrendszert alakított ki. Üzleti ötlet kidolgozására, célzott kutatásokra, prototípus kifejlesztésére, a már elkészült termék exportcélú továbbfejlesztésére, továbbá szellemi tulajdonvédelemre, KFI szolgáltatás vásárlására, valamint startup inkubátorok létrehozására hazai és uniós forrásból több mint 40 KFI pályázati konstrukció jelent meg.

Egy mérnök a 77 Elektronika Kft. Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Központjában 2017. október 27-én. 
Forrás: MTI

„2015 óta 3000 projekt, összességében közel 600 milliárd forint keretösszegű, vissza nem térítendő támogatásáról született döntés” – mondta el az NKFI Hivatal elnöke, hozzátéve, hogy „a támogatás több mint felét, mintegy 300 milliárd forintot vállalkozások nyerték el”.

A vállalkozások számára jelenleg még nyitott pályázati forrásokról szólva Pálinkás József kiemelte az NKFI Hivatal által kidolgozott koncepciójú, 17 milliárd forintos keretösszeggel megnyílt új pályázati konstrukciót, melyből a mikro-, kis- és középvállalkozások nyerhetnek el 5-15 millió forint összegű támogatást a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Programból. Ezen a pályázaton azok a vállalkozások indulhatnak, amelyek az önálló kutatás-fejlesztési tevékenységhez még nem elég erősek, de teljesítményüket javítani szeretnék új termék vagy szolgáltatás létrehozásával egy mások által kidolgozott innovatív megoldás segítségével.

A vállalkozások kutatás-fejlesztési és innovációs tevékenységét támogató konstrukciók között előtérbe kerülnek a hitellel kombinált vagy teljes egészében visszatérítendő, kedvezményes kamatozású pénzügyi eszközök, valamint tőkeprogramok, amelyek keretében összességében 182 milliárd forintnyi keretösszeg áll rendelkezésre. Pálinkás József elmondta, hogy uniós társfinanszírozással már elérhető a Nemzeti Technológiai és Szellemi Tulajdon kockázati tőkeprogram, amelynek keretében Magyar Fejlesztési Bank közreműködésével létrehozott nemzeti tőkealap a Hiventures alapkezelőn keresztül eddig mintegy 10 milliárd forint befektetésről született döntés 105 startup vállalkozásba.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.