Két éve még csak 37,5 milliárd dollár volt, ám 2020-ra már 151,8 milliárd dollárra nőhet a GSMA adatai szerint a hálózatba kapcsolt autók piaca, amelyből egy magyar gyökerű vállalkozás, az NNG is méretes szeletet hasítana ki magának. Az autós navigációs rendszerek fejlesztéséről ismert, a tíz legnagyobb autógyártó közül héttel kapcsolatban álló cég a héten Budapesten mutatta be, hogy milyen fejlesztéseken dolgoznak; ezek a jövőben nagymértékben megkönnyítik majd a közlekedők életét. Bár most még viszonylag kevés olyan jármű található az utakon, amelynek van valamilyen online hozzáférése, a helyzet gyorsan változik. A BI Intelligence prognózisa szerint a 2021-ben piacra kerülő autók több mint 80 százaléka fog rendelkezni valamilyen típusú hálózati kapcsolattal, vagyis az utakon szinte lehetetlen lesz elkerülni e járműveket.
Mindez pedig komoly lehetőség a szoftvergyártók és -szolgáltatók számára is. A RethinkX szakértői csoport 2017-es, Rethinking Transportation 2020–2030 című tanulmánya szerint csak az amerikai autóiparból 1100 milliárd dollárnyi bevétel tűnik majd el, amelyet jórészt a különböző, autóiparhoz közel álló szoftverfejlesztő és -szolgáltató cégek fognak bezsebelni.
„A hálózati kapcsolat olyan szolgáltatásokat tesz elérhetővé az autókban, amelyekről korábban álmodni sem mertünk. Akár az is előfordulhat, hogy a digitális naptárunkkal szinkronban lévő járművünk reggeli közben figyelmeztessen arra, hogy a szokásos útvonalunkon baleset történt, dugó várható, így valamivel korábban kellene elindulnunk, vagy alternatív útvonalat lenne érdemes választanunk” – mondta el Kerecsen Tamás, az NNG technológiai igazgatója. A szakember a cég saját fejlesztésű berendezésén be is mutatta, hogy ez a gyakorlatban hogyan is működne. A demonstráció szerint a támogató rendszer nemcsak megtervezi az útvonalat, hanem segíthet a parkolóhely kiválasztásában, lefoglalásában és kifizetésében egyaránt. Ráadásul nem is kell túl sokat várni arra, hogy ezek a fejlett megoldások a hétköznapjaink részévé váljanak. A Világgazdaság érdeklődésére Kerecsen Tamás közölte, hogy az NNG által fejlesztett megoldások egy része a 2019-es modellekben már megtalálható lesz.
Az autózás jövőjéről szóló rendezvényen Király István, a Vodafone Magyarország vállalati szolgáltatások üzletágának vezérigazgató-helyettese arra hívta fel a figyelmet: ahhoz, hogy az egyre több egymással kommunikáló eszköz biztonságosan és stabilan működjön a jövőben is, átfogó hálózatfejlesztésekre lesz szükség. Az 5G lehet az a technológia, amelynek köszönhetően megjelenhetnek azok az újítások, melyek révén a hálózatba kapcsolt autózás kezelhetővé válik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.