BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A részleges lakásfelújítás semmit sem ér?

Míg egy részleges felújításnak semmi értelme egy eladó lakás esetében, a minőségi, sőt luxus-kivitelű, teljes körű felújítással jól is járhat egy eladó lakás tulajdonosa – írja a Balla Ingatlaniroda sajtóközleményében.

Míg egy részleges felújításnak semmi értelme egy eladó lakás esetében, a minőségi, sőt luxus-kivitelű, teljes körű felújítással jól is járhat egy eladó lakás tulajdonosa. Ilyenkor ugyanis az ingatlan hamar vevőre találhat, ráadásul az eladó akár piaci szempontból “túlzó” árat is kérhet érte.

Érdemes felújítani

Ha az elmúlt évek során bármikor megkérdeztük az ingatlanközvetítő szakembereket arról, hogy vajon érdemes-e egy eladónak pénzt fektetnie lakása felújításába az eladás érdekében, akkor egyöntetű volt a válasz: nem. Legfeljebb némi festés-mázolásnak lehetett értelme, hogy mégis csak elfogadhatóbb kép alakuljon ki az adott lakásról, de semmi olyasmi, amibe komolyabb összegeket kell ölni. A minőségi és teljes körű felújításokat tekintve azonban más a helyzet, főleg mostanában, hogy kevés a jó lakás az ingatlanpiacon – írja közleményében a Balla Ingatlaniroda. A vevők ugyanakkor elsősorban a felújított ingatlanokat keresik, és ezekért hajlandóak megfizetni a magasabb árakat, hiszen ezzel elkerülhetik a felújítást.

Ez azt jelenti, hogy inkább választják azt a lakást 19 millióért, mely igényesen korszerűsített és nem kell hozzányúlni, mint hogy 15 millióért vegyenek egy felújítandó lakást

- hívta fel a figyelmet Rácz Gyula László, a Balla Ingatlan XVIII. kerületi irodájának szakmai vezetője. Hozzátette, sokak számára egyre fontosabbá válik a kényelem, és úgy állnak hozzá a lakásvásárláshoz, hogy ők csak “bőröndökkel akarnak költözni”.

Természetesen körülnézhetnének az újlakások piacán is, de egy szépen felújított használt lakás ára még mindig alacsonyabb, mint egy újépítésűé – jegyezte meg Sebestyén Tamás, a Balla Ingatlan XIV. és XVI. kerületi irodájának szakmai vezetője, aki szintén egyre növekvő igényt érzékel a felújított lakások iránt.

A vevők egy jó állapotú, de használt ingatlan megvásárlásával azonnal költözhetnek, miközben elkerülhetik a felújítási munkákkal járó gondokat. Ez nem csak a kényelem miatt lett mostanában rendkívül fontos tényező, hanem mert egyre nehezebb jó szakembert találni. Rácz Gyula László úgy fogalmazott, hogy egy felújítással nem csak az a gond, hogy sokba kerül, hanem az is, hogy jelenleg rendkívül nehéz folyamat a munkaerőhiány és a munkaerő minősége miatt.

A helyzet ugyanis az, hogy egyrészt rengeteg beruházás zajlik most az országban, másrészt a kivitelezőkből többnyire a “gyengébbek” maradtak itthon, és a jók közül sokan kimentek az országból. Viszont, akik maradtak és jó szakemberek, azoknak nincs idejük, túlvállalják magukat, annak ellenére, hogy “aranyárban” dolgoznak. Nem szívesen vágnak tehát bele a friss ingatlantulajdonosok egy már-már reménytelenül elhúzódó procedúrába, inkább olyan lakást keresnek, mely megfelel az igényeiknek.

A felújítás fogalma eltérő lehet

Eladói részről a felújított lakás iránti igényt sokan egy-egy látványfelújítással igyekeznek kielégíteni, pedig – ahogyan arról Sebestyén Tamás beszélt -annak jelenleg nincsen túl sok értelme. „Igaz ugyanakkor, hogy nem mindenki számára jelenti ugyanazt egy felújítás” – tette hozzá. Hiszen míg egy idős néni lehet, hogy a lakás kifestését annak tekinti, addig egy fiatal házaspár számára a felújított lakás olyan állapotot jelent, ahol ki van cserélve a teljes gépészet, korszerűek a nyílászárók, újak a burkolatok. Ráadásul nem csak arról van szó, hogy újak, hanem, hogy a felújítás olyan kiváló minőségben történt, ami inkább “a luxus felé hajlik” – mondta Rácz Gyula László.

Sebestyén Tamás szerint ha csak egy ablakcserére kerül sor, a vásárló akkor is csak egy felújítandó lakást lát, amelyre még milliókat kell költeni. Mint mondta,

a “látványfelújítók” azok, akik azt gondolják, hogy egy-egy könnyen megúszható munkálattal jelentősen megemelhetik a lakásuk értékét. Ez azonban a valóságban nincs így, egy ilyen felújításnak semmi értelme, hiszen a lakás 75 százaléka továbbra is felújítandó marad, amivel tisztában van a vevő is.

 

A minőségi anyagok hasznot hozhatnak

A befektetők is teljes felújításokban gondolkodnak, azonban számukra most az a probléma, hogy túl drágák a felújítandó ingatlanok. Ilyen árak mellett nem feltétlenül tudnak profitot realizálni egy-egy vásárláson és felújításon. Ők piaci ár alatti lakásokat keresnek, és egyből kalkulálnak, hogy megéri-e számukra a vétel. Pedig a befektető az, akinek van pénze, ideje, kapacitása arra, hogy egy ilyen felújítást végigvigyen. Hiszen a munka a legjobb esetben is 3-4 hónapig eltart, azt felügyelni kell, addig is kell lakni, dolgozni valahol, így a tulajdonosok számára ritkán járható út kifejezetten az eladásért felújítani – áll a közleményben.

Az már gyakrabban előfordul, hogy valaki a pár éve megvett lakását a vásárlás után szépen felújította, de az hamarosan mégis eladósorba kerül. Ilyen esetben az eladó jól is járhat azzal, hogy pénzt fektetett az ingatlana felújításba, hiszen azt az árban tudja realizálni. De itt ismét hangsúlyozni kell, hogy csak abban az esetben, ha valóban minőségi – nem a barkácsáruházak kínálatából válogatott – anyagok kerülnek beépítésre. Azaz csak a legjobb, kifejezetten minőségi burkolatok, nyílászárók, stb. lettek felhasználva, 2017-es megjelenéssel. Ilyenkor a lakás rendkívül gyorsan elkelhet, és az eladója könnyen kérhet akár “túlzó” árat is érte a piacon – tette hozzá Rácz Gyula László.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.