Legkésőbb januárban megjelenik annak a 20 milliárd forint keretösszegű pályázatnak a kiírása, amellyel az ágazat gépesítését segíti az állam. A tét 550-600 milliárd forintnyi megrendelés, amelynek a teljesítésére már képtelennek tűnik az ágazat Koji László, az Építőipari Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke szerint. Az idén a terület folyó áron 2,3 ezermilliárd forint értékben teljesített, de jövőre és azután akár 4 ezermilliárd forintnyi megrendelést is kaphat. Így, bár az idén már 27 százalékkal növelte teljesítményét, a következő két-három évben ennél is nagyobb bővülést kellene produkálnia.
A központi területeken már jövőre feszültséget okozhat, hogy az építőipar nem tud minden megrendelést teljesíteni. A konjunktúra eloszlása óriási területi egyenlőtlenségeket is mutat: van, ahol semmi jele nincs az élénkülésnek
– jelentette ki az ÉVOSZ elnöke a szervezet évzáró közgyűlésén.
Koji László pozitív jelként idézte fel, hogy – amint az a közelmúltban a nemzetgazdasági miniszter által összehívott ágazati csúcstalálkozón kiderült – a szakma képviselőinek 90-95 százaléka azonosan látja a tennivalókat. Ezek egyike a foglalkoztatási gondok kezelése. Bár az e téren mélypontot jelentő 2013-hoz képest már 35 ezerrel több dolgozót tartanak nyilván a területen, a nettó létszámnövekedés legfeljebb 20-25 ezer fő. A többiek ugyanis eddig is ott dolgoztak, de csak most jelentették be őket. A foglalkoztatás kifehéredése örvendetes, de a további létszámbővítés akadályai nem a munkáltatói, hanem a munkavállalói oldalon vannak: a zömmel be sem tanított segédmunkásokkal felduzzasztott állomány mellett nincs további tartalék a munkaerőpiacon, illetve csak nagy pénzért lenne kapható. A 20-25 százalékos lakásdrágulás kapcsán Koji László felvetette, hogy érdemes lenne megvizsgálni, kinek mekkora része van benne. Az építőipart ugyanis még a budapesti lakások esetében sem terheli 9,3 százaléknál több.
A közbeszerzési eljárások során a keretmegállapodásokkal együtt 8650 aláírt szerződés született több mint 5 ezermilliárd forint értékben, ennek a 60 százaléka építőipari vonzatú – tájékoztatta a rendezvényen az ÉVOSZ tagvállalatait Rigó Csaba Balázs, a Közbeszerzési Hatóság elnöke. Hangsúlyozta, hogy az építőipar térnyerése tovább folytatódik. A hatóság tapasztalatai szerint azonban sok az alulbecsült szerződés, és gondot okoz az indokolatlanul nagy kötbérezés is. A hatóság szerződés-ellenőrzési főosztálya által kezdeményezett jogorvoslati eljárások során tavaly 124 millió, az idén 340 millió forint bírságot róttak ki.
Makai Martina, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium helyettes államtitkára arról az együtt több százmilliárd forintnyi energiahatékonysági beruházásról szólt, amelyet a következő években kell megvalósítani, és amelyeknek az építőipar a haszonélvezője lesz. Az energiafelhasználás növekedését azonban a gazdasági növekedés árnyoldalának nevezte a szakpolitikus. Emiatt ugyanis csökken a megújuló alapú energia korábban vállalt részaránya a teljes felhasználáson belül, vagyis újabb fejlesztések szükségesek. Ezeket uniós és nemzeti támogatások is serkentik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.