A csaknem háromezer bejelentés csupán 0,8 százaléka érintett magyar előállítású terméket – közölte az Európai Unió élelmiszer- és takarmánybiztonsági riasztási rendszerében (RASFF) közzétett adatokra hivatkozva a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). Az uniós riasztási rendszert 38 évvel ezelőtt a tagállamok hatóságai közötti gyors információáramlás érdekében hozták létre. A RASFF segítségével számos élelmiszer-biztonsági kockázatot még azelőtt sikerült elhárítani, hogy a kifogásolt termék a vásárlóknak gondot okozhatott volna.
Az Európai Bizottság által készített, nemrég közzétett 2016-os összegzés alapján tavaly 2930 bejelentés jelent meg a RASFF-on, 88 százalékuk élelmiszerekhez kötődött. A bejelentések száma nem változott lényegesen a korábbi évekhez viszonyítva. Uniós szinten a legtöbb probléma a gyümölcsökkel és zöldségekkel, a mogyoró- és diófélékkel, a halakkal és halászati termékekkel, valamint az étrend-kiegészítőkkel és egyéb speciális célú élelmiszerekkel volt. Az esetek nagy részében betegségeket okozó mikroorganizmusokat (elsősorban baromfi- és hústermékekben), mikotoxinokat (főleg aflatoxint), növényvédőszer-maradékokat, nehézfémeket, valamint nem jogszerűen alkalmazott összetevőket találtak a vizsgálatok alkalmával.
A sok tagállamot érintő esetek között szerepelt például az E. colival szennyezett román sajt vagy a szalmonellával fertőzött lengyel tojás ügye. Magyarországon előállított termékek közül 24 esetben merült fel élelmiszer-biztonsági probléma, ez csupán 0,8 százaléka a 2016-ban dokumentált összes RASFF-bejelentésnek. A hazai vonatkozásúvá vált 141 RASFF-ügy 117 esetben élelmiszer, 14 esetben takarmány, tíz esetben pedig élelmiszerrel érintkező anyag volt. Itthon leginkább az étrend-kiegészítőkkel és a különleges táplálkozási célú élelmiszerekkel, gabonatermékekkel és pékárukkal, valamint a baromfihússal és egyéb baromfitermékekkel adódott gond. Kisebb számban kellett például gyümölcsökkel és zöldségekkel kapcsolatban eljárni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.