BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyre többre képesek a paksi turbinák

Már a harmadik nagy teljesítménynövelésen esnek át az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. turbinái. Eredetileg csak arra a harminc évre tervezték őket, mint az atomerőművet, de kiderült: alig öregszenek.

Az eredetileg feltételezettnél sokkal többre képesek a paksi atomerőmű turbinái, ezért egymás után háromszor is növelni lehetett a berendezések teljesítményét. A turbinákat több mint harminc éve gyártotta az ukrajnai (akkor még szovjet) Turboatom, és úgy tervezték őket, hogy problémamentesen működjenek az atomerőmű teljes üzemideje alatt. Amikor közelgett a blokkok harmincévesre tervezett működésének a vége, és felmerült az üzemidejük további húsz évvel történő meghosszabbításának lehetősége, felmérték a turbinák állapotát is.

A Turboatom friss mérései szerint a berendezések csak 10-15 százaléknyit öregedtek, még évtizedekig használhatók

– magyarázta lapunknak Jantner József, az atomerőmű berendezéstechnológiai vezetője. Persze ezek már nem pontosan azok a turbinák, amelyeket az ukrajnai társaság szállított. Eredetileg ugyanis egyenként 220 megawattosak (MW) voltak, a nyolc egység egy-egy blokknak 440 MW teljesítményt, az egész atomerőműnek pedig 1760 MW teljesítményt adott. Azóta az említett három teljesítménynövelő rekonstrukción estek át, az utolsó még tart. Az elsőre 1998 és 2003 között került sor, ekkor a berendezések mindegyikének a teljesítménye 235-236 megawattosra nőtt. A munka fővállalkozója a magyarországi ERBE társaság volt, a beszállító a Turboatom, a szerelés kivitelezője pedig a franciaországi Alstom.

A turbinákat a reaktorok ötévente esedékes, 52-53 napos nagy karbantartása alatt alakítják át
Forrás: MW

A következő, 2002 és 2009 közötti komplex beavatkozás eredményeként a szakember tájékoztatása szerint a turbinák a korábbinál több gőzt juttatnak a reaktorba – ehhez a reaktort alkalmassá kellett tenni több gőz fogadására –, amelynek a teljesítménye 8 százalékkal 250 MW-ra nőtt. Ez az atomerőmű egészét tekintve már 2000 megawattot jelent. A beszállító most is az eredeti gyártó, a Turboatom volt, a szerelést pedig az atomerőmű szakemberei végezték.

A Turboatom 2013-ban további, az erőmű egésze szintjén 32-32 megawattos teljesítménynövelésre adott üzleti ajánlatot. Az atomerőmű tulajdonosánál, az MVM Zrt.-nél úgy kalkuláltak, hogy a kiadások 20-25 hónap alatt megtérülhetnek, ezért 2015-ben szerződést kötöttek az ukrajnai társasággal.

A munka még folyik, Jantner József becslése szerint mintegy 30 megawattnyi teljesítményjavulás várható. Végeredményként a turbina azonos gőzmennyiségből több energiát állít elő. A második blokk tavaly esett át a rekonstrukción, az első blokkon az idén, a harmadikon 2018 májusában kezdik meg a munkát, a negyediken pedig 2019 február–márciusában. A beszállító és a szerelésvezető is a Turboatom, magát a szerelést pedig több társaság együtt végzi.

A több mint harminc éve működő atomerőmű adja a Magyarországon termelt villamos energia több mint felét. Létesítéséről egy 1966-os kormányhatározat döntött. Építése 1974-ben indult, első blokkját 1982-ben kapcsolták rá az országos villamos hálózatra. Blokkjait 2036 és 2039 között állítják le a 2017 végén lezáruló üzemidő-hosszabbítási program szerint. Ehhez három blokk már megkapta az engedélyt, a negyedikét várhatóan ez év végéig adja ki az Országos Atomenergia Hivatal.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.