BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jövőre 238 milliárd forinttal több jut az egészségügyre

Jövőre 238 milliárd forinttal több jut az egészségügyre – mondta Banai Péter Benő, a Nemzetgazdasági Minisztérium államháztartásért felelős államtitkára.

2017-ben közel 1,1 millió ember nem vett részt semmilyen szinten az állami egészségügyi ellátásban, 850 ezren részt vettek, de nekik nem írtak fel semmilyen receptet. A szakellátást 450 ezer fő vette igénybe, az alapellátásban több mint 400 ezer fő járt 2017-ben – mondta Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár a Nézőpont Intézet Gyógyuló Egészségügy című konferenciáján.

A várólisták hossza 2012 óta harmadára csökkentek, a magyarországi szürkehályog-műtétek várólistájának hossza a második legrövidebb az Európai Unióban – mondta az egészségügyért felelős államtitkár. A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) 2017-ben a nőkre személyenként 240 ezer forintot, a férfiakra, 251 ezer forintot költött.

Emelkedtek az egészségügyben a bérek is, 2019-re az orvosi bérek megduplázódnak, jövőre bruttó 800 ezer forint felett lesz az orvosok alapbére. Felére csökkent az orvoselvándorlás, a trend megfordult, 2017 első félévében 148 orvos kért külföldi munkavégzéshez bizonyítványt – emelte ki Ónodi-Szűcs Zoltán. A praxispályázatokról elmondta, a tartósan betöltetlen fogorvosi praxisoknál is lehetőség van letelepedési praxispályázatokra, és idén már negyvenen sikeresen pályáztak.

A konferencián Banai Péter Benő, a Nemzetgazdasági Minisztérium államháztartásért felelős államtitkára azt mondta, jövőre 238 milliárd forinttal jut több az egészségügyre.

A hazai gyógyszerpiac és gyógyszergyártás árbevétele 2000 óta 3,5 szeresére nőtt, mondta Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója. 1,4 százalékkal nőtt a nemzeti összterméken belül a nemzeti gyógyszergyártás szerepe, a gyógyszeripar árbevétele 2016-ban 944 milliárd forint volt.

A gyógyszeriparban az alkalmazottak 40 százaléka felsőfokú végzettségű, ezért a gyógyszeriparban a keresetek is magasabbak. Közel 18 ezren dolgoznak a magyar gyógyszeriparban, ez messze a leginnovatívabb ágazat. Mráz Ágoston Sámuel kiemelte, 2016-ban 37 új szabadalmat jelentett be a gyógyszeripar, 2015-ben 45-öt, 2014-ben pedig 40 új szabadalom volt a magyar gyógyszeripar területén.

A magyar gyógyszeripar külkereskedelmi egyenlege a 12-dik legnagyobb az Európai Unióban, külkereskedelemből származó bevétele 480 milliárd forint tett ki.

A magyar gyógyszergyártó cégek tavaly 60,2 milliárd forint adót fizettek be közvetlen körteherként és adóként a magyar államkasszába – emelete ki előadásában Mráz Ágoston Sámuel. Felidézte, 2015-ben 57,8 milliárd forint volt a gyógyszeripar befizetése, 2014-ben pedig 50,7 milliárd forint.

Magyarországon valamivel több, mint 2300 gyógyszertár van, a forgalmuk tavaly 650 milliárd forint volt, adózott eredményük pedig 28 milliárd forint volt. 2015-höz képest négymilliárd forinttal több eredményt könyveltek el, készletértékük 42 milliárd forintot tett ki, mondta Hankó Zoltán a Magyar Gyógyszerész Kamara elnöke.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.