BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jól szerepeltek a magyar vállalkozások

Jelentősen megváltoztatja a cégek munkavállalókkal kapcsolatos elvárásait az európai középvállalatok nagy részénél az új technológiák rohamos terjedése.

Az European Business Awards (EBA) 2017/2018 versenyen induló európai vállalatok vezetőinek körében 2017 végén készült felmérés alapján lezárták az első fordulót: száz magyar társaság jutott be a legjobb európai cégek mezőnyébe. E pályázók közül kerül majd ki a magyar nemzeti bajnok, illetve ők esélyesek rá, hogy májusban elnyerjék az EBA tizenkét idei díjának egyikét, vagy a verseny fődíját.

A válaszadó cégek 77 százalékának javult a termelékenysége
Forrás: AFP

Az RSM támogatását élvező EBA által végzett felmérés azt vizsgálta, hogy milyen gyorsan gyűrűznek be a digitalizáció és az új technológiák hatásai az európai vállalati szférába és a munkaerőpiacra. A cégek működését támogató új technológiába való befektetések oka az esetek több mint felében a versenyelőny biztosítása, ötödében egy üzleti kihívás kezelése, tizedében pedig a változó piaci környezethez való alkalmazkodás volt. Új technológiáknak tekintették a felmérés során az olyan új szoftverbe történő befektetést, amely nagymértékben megváltoztatta a gyártás, illetve szolgáltatás folyamatát, vagy a cég teljesítményét. Miközben a technológia fejlődése módosította a munkaerővel szemben támasztott igényeket, nem változtatta meg a foglalkoztatottak számát. A válaszadó cégek 77 százalékánál bővült a termelékenység, e cégek harmada létszámot is növelt, míg 44 százalékuknál nem változott a dolgozók száma.

A felmérés – amelyben több mint harminc európai ország négyszáz középvállalata vett részt – eredménye cégmérettől és szektortól függetlenül egységesen érzékelteti a technológiai fejlődéshez kapcsolódó kihívást a munkaerő terén. Az európai cégek 62 százaléka szerint az új technológiák miatt változtak az elvárásaik munkáltatóként is. A magasabb képzettséget igénylő pozíciók esetében a vállalatok 59 százalékánál módosultak a korábbi elvárások. Ráadásul, ahogy arra a kutatás rávilágított, az európai vállalatok 40 százalékánál kihívást jelent az új pozíciók betöltéséhez a jó szakembereket megtalálni. A cégek szerint a megfelelő munkaerő megtalálásának problémája többféle okra vezethető vissza. Egyrészt kevés az IT- és szoftverfejlesztő szakember, s az országok szinte mindegyikében hiányzik vagy nem elégséges a színvonalas képzés és oktatás ezen a téren. Továbbá a piaci korlátok inkább a technológiai és pénzügyi szektorok fejlődését támogatják a hagyományos ágazatokkal szemben.

A felmérés eredményei egyértelműen alátámasztották, hogy erről a problémakörről már jelen időben kell gondolkodni, és elengedhetetlen mielőbb megoldást keresni. Aggodalomra ad okot, hogy a technológiai változás felgyorsulásával a növekvő versenyképesség kedvező hatásait számottevően csökkentheti a munkaerőoldal megfelelő képzettségének és készségeinek hiánya. A növekvő eltérés a szükséges és a rendelkezésre álló képzettség között krízist okozhat, ha a munkaerőpiacon érintett felek – köztük a vállalatok, a szabályozó állam és az oktatás – nem lép elég gyorsan, s nem talál hatékony megoldást.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.