Tavaly a harmadik negyedévben 2,0 százalékos nominális lakásár-emelkedést mutatott országos átlagban az MNB lakásárindex legfrissebb értéke, ami szintén lassuló negyedéves dinamikát jelez az előző negyedév több mint 3 százalékos növekedésével összevetve.
A lakásárak negyedéves növekedése Budapesten az előző időszakban elért 3 százalékról 1,8 százalékra esett vissza. Az éves lassulás a tavalyi második negyedévében mért 15,4 százalékról a harmadik negyedévére 12,4 százalékos volt. A 12,4 százalékos ütem így is meghaladta az országos lakásár drágulás mértékét.
A vidéki városokban a fővárost meghaladó 3,1 százalékos nominális drágulást mért az MNB a harmadik negyedévben, az éves dinamika érdemben nem változott, 13,3 százalékos volt. A községekben mintegy 0,2 százalékkal olcsóbbak lettek a lakóingatlanok, emiatt a lakásárak éves növekedési üteme a második negyedévében elért 18,1 százalékról 6,3 százalékra csökkent.
Tavaly a harmadik negyedévben Közép-Magyarországot leszámítva az ország minden régiójában emelkedtek a lakásárak. Az egyes régiók városai között a legnagyobb emelkedést a dél-alföldi városokban tapasztalták, ahol a lakásárak egy negyedév alatt 6,2 százalékkal nőttek.
Ezt követték a dél-dunántúli és észak-alföldi városi lakásárak, amelyek 5,5 és 3,8 százalékkal emelkedtek. A vidéki városok éves növekedési üteme szintén Dél-Alföldön volt a leggyorsabb, a nominális emelkedés 18,9 százalékot tett ki a múlt év harmadik negyedében, ami jóval magasabb az országos átlagnál.
Az MNB-lakásárindexek a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) által gyűjtött lakáspiaci tranzakciókra vonatkozó illetékkötelezettségi adatok felhasználásával készülnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.