A kivitel értéke 9,1 milliárd euró (2828 milliárd forint), a behozatalé 8,4 milliárd euró (2605 milliárd forint) volt 2017. novemberében a KSH szerint. Euróban kifejezve az export értéke 6,4, az importé 8,1 százalékkal nőtt tavaly novemberben az egy évvel korábbihoz képest.
A külkereskedelmi aktívum ebben az időszakban 84 millió euróval csökkent, és 713 millió eurót tett ki. Az egyenleg 5 millió euróval kevesebb az első becslésben közölt értéknél.
A naptárhatással kiigazított volumenindexek lényegében megegyeznek a kiigazítatlan volumenindexekkel, a kivitel volumene 5, a behozatalé 6,9 százalékkal emelkedett.
A külkereskedelmi forgalom forintban mért árszínvonala exportban 2,3, importban 2,2 százalékkal emelkedett. A cserearány 0,1 százalékkal javult. A forint árfolyama az euróhoz képest 1 százalékkal gyengült, a dollárhoz viszonyítva 7,2 százalékkal erősödött.
A gépek és szállítóeszközök előző év novemberi áron számított kereskedelme a kivitelben 1,4 százalékkal csökkent, a behozatalban 4,9 százalékkal emelkedett. A közúti járművek exportja kismértékben, míg importja több mint tizedével nőtt. A behozatal bővülésében a személyszállítógépjármű-, valamint az ahhoz kapcsolódó alkatrészforgalom játszott szerepet.
Az energiafejlesztő gépek és berendezések exportja és importja egyaránt több mint tizedével esett vissza.
A híradástechnikai eszközök importja pár százalékkal, exportja több mint ötödével mérséklődött, főként a mobilkészülékek és azok alkatrészei, valamint a televíziókészülékek forgalomváltozásával összefüggésben. A villamos gépek, készülékek és műszerek behozatala több mint tizedével emelkedett, a növekedésben az elektronikus integrált áramkörök behozatala dominált – írja a KSH.
A feldolgozott termékek exportvolumene 16, az importé 11 százalékkal nőtt. A gyógyszerek, gyógyszerészeti termékek exportja kismértékben, importja viszont több mint tizedével emelkedett. A műanyag-alapanyagok exportja közel harmadával haladta meg a tavalyi év azonos időszakában közölt értéket. Csaknem tizedével nőtt a szakmai, tudományos ellenőrző műszerek kivitele is, főleg az automata szabályozó vagy ellenőrző műszerek forgalmának köszönhetően.
A vas és acél importja több mint tizedével emelkedett, elsősorban a síkhengerelt vastermékek forgalomváltozása következtében, a színesfém és egyéb fémtermékek behozatala pedig több mint 5 százalékkal nőtt, amelyben a megmunkálatlan alumínium, az alumíniumlap, -lemez és -szalag, a rézhuzalok, valamint a vas és acél készáruk kereskedelme játszott közre.
Az energiahordozók importvolumene 2,5 százalékkal csökkent. A kőolaj és kőolajtermékek behozatala közel ötödével csökkent a 2016. novemberihez képest. A természetes és mesterséges gáz importja ezzel szemben több mint negyedével emelkedett. A villamos energia behozatala kismértékben csökkent.
Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene 1,5 százalékkal csökkent, az importé 6,7 százalékkal nőtt. A gabona és gabonakészítmények importja – az egyéb pékáru behozatala miatt – kismértékben emelkedett. Az ital és dohány importja több mint tizedével nőtt, amelyet döntően a feldolgozatlan dohány, a szivar, valamint az ásványvíz és alkoholmentes italok behozatalának növekedése eredményezett.
Az EU tagállamaiba irányuló kivitel volumene 5, a behozatalé 7,5 százalékkal nőtt. A külkereskedelmi többlet 86 millió euróval csökkent, és 766 millió eurót tett ki. Az export 80, az import 78 százalékát bonyolítottuk le ebben a viszonylatban.
Az EU-n kívüli országokkal folytatott kereskedelemben a kivitel volumene 4,5, a behozatalé 4,4 százalékkal emelkedett. A külkereskedelmi mérleg ebben a viszonylatban 2,2 millió euróval javult, és 53 millió eurós passzívumot mutat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.