Fazekas Sándor elmondta: az M0 és a Cegléd közötti 44 kilométeres szakasz már 2019-ben elkészül. A Cegléd és Abony közötti 18 kilométeres, valamint az Abony és Fegyvernek közötti 33 kilométeres szakasz építése is véget ér 2020 végére – számolt be.
A miniszter a sajtótájékoztatón az agráriumról elmondta,
megduplázódtak a nemzeti forrásból nyújtott agrártámogatások, a 2010-es évi 52,8 milliárd forintról 109 milliárd forintra nőttek 2018-ra.
Hozzátette, a lehető legnagyobb mértékű nemzeti támogatást kapják a szarvasmarha-, tej- és juhágazat szereplői. Emellett a korábbi keretösszeg többszörösét fordítja a kormány a baromfi- és sertéságazat támogatására- jegyezte meg.
A nemzeti támogatás összege a baromfiágazatban 2010-ben 4 milliárd forint volt, 2016-ban pedig 13,2 milliárd forint. Ugyanezen időszakban a sertéságazatban 6 milliárd forintról 17,1 milliárd forintra nőttek a támogatások a miniszter szerint, aki szólt arról is, hogy az elmúlt években több mint kétszeresére emelkedett a gazdálkodók állatgyógyászati kiadásait támogató keret is, 4,5 milliárd forintról 10,5 milliárd forintra.
Fazekas Sándor kiemelte: Magyarországon 2010 óta ötvenezerrel többen dolgoznak a mezőgazdaságban és mintegy huszonkétezerrel nőtt az élelmiszeriparban dolgozók száma. Hozzátette: ez a tendencia az elkövetkező években is folytatódik.
Elmondta, a magyar gazdák az elmúlt években eredményesen dolgoztak, a magyar mezőgazdaság mára az Európai Unió egyik éllovasává vált, az elért eredmények bizakodásra adnak okot. A gazdák által megtermelt javak értéke az Európai Unió három legjobbja között volt a 2010-2016 közötti időszakban, összesen mintegy másfélszeresére emelkedett – közölte a miniszter.
Az agrárexport értéke 2010 óta több mint egyharmadával nőtt, a magyar gazdák termékei egyre keresettebbek a külföldi piacokon – tette hozzá.
Elmondása szerint a kivitel 85 százaléka az Európai Unió országaiba – Romániába, Szlovákiába, Ausztriába, Németországba, Olaszországba és Csehországba – irányul, és jelentősen nőtt a kivitel Japánba is.
Arra is kitért, hogy 2018-ig a Vidékfejlesztési programban 1300 milliárd forinthoz jutnak hozzá főként a mikro-, kis- és középvállalkozások, családi gazdaságok, valamint az munkaerő-igényes ágazatok, mint például az állattenyésztés, kertészet vagy az élelmiszeripar. A program több mint ötven százalékban beruházások megvalósulását szolgálja.
Kifejtette, a 2016. évi gazdasági növekedésben – 2011, 2013 és 2014 után – ismét kiemelkedő volt a mezőgazdaság szerepe, az ágazat bruttó hozzáadott értéke mintegy 16,8 százalékkal nőtt.
A miniszter kitért arra is, hogy a Földet a gazdáknak programban 200 ezer hektár állami földet értékesítettek a magyar gazdáknak, ebből 74 ezer hektár fiatal gazdák kezébe kerül. Összesen 30 ezer magyar földműves szerzett tulajdont.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.