BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jön a geotermikus hő Szegeden is

A Szegedi Távfűtő Kft. kizárólag fosszilisekből előállított hőt és meleg vizet értékesít, de nem lesz ez mindig így: készül a termálenergia hasznosítására.

A Szegedi Távfűtő Kft. (Sze­táv) elkötelezett a megújuló energiák felhasználása iránt. A Dél-Alföld kiváló geotermikus adottságait a régió számos városában kiaknázzák, és Szegeden is működik már – társaságunktól függetlenül – két geotermikus fűtési kör. A Szetáv e példákat követve a mélységi geotermia rendszerbe állítását tűzte ki célul, és az idén négy távfűtési kört kíván a termálenergia fogadására alkalmassá tenni – válaszolt a Világgazdaság kérdésére Medgyes Tamás, a társaság ügyvezető igazgatója.

Tisztább és biztonságosabb energiaforrás nyújtotta előnyöket szeretne kínálni a társaság
Fotó: Németh György

A változás azért is lesz nagy horderejű, mert a Szetáv 100 százalékban fosszilis energiaforrásból származó hőt és használati meleg vizet szolgáltat a felhasználóinak. A hőt saját maga állítja elő, vagyis a rendszerben nincs külső termelőtől származó hő. Az igazgató az idén nem számít arra, hogy nagyobb mértékben változik a távhővel ellátott lakások, más hőfelhasználók száma. A lakások esetében ugyanis a visszakötések és a leválások mennyisége közel azonos, a közületi felhasználók aránya viszont minimálisan csökken.

A Világgazdaság megkérdezte azt is, hogy a társaság által alkalmazott hatósági tarifák kellő fedezetet nyújtanak-e a szükséges fejlesztésekre és a nyereség képződésére. Medgyes Tamás magyarázata szerint átfogó, a rendszer hatékonyságát, gazdaságosságát, környezeti, energetikai mutatóit mérhetően javító fejlesztésekre saját forrásból szinte egyáltalán nincs lehetőség, támogatási forrás viszont van.

A rendszer főbb elemei, beleértve a kazánokat, távvezetékeket, negyvenévesek. Ennyi idő alatt egy műszaki struktúra szinte minden része megérik az átfogó felújításra, a bevételek azonban csak az állagmegóvó javításokra, vészhelyzet-elhárításokra, jobb esetben kisebb rendszerelemek cseréjére elegendők. A cég, sőt az egész ágazat nyereségtermelő képességét alapvetően meghatározza, hogy míg a vizet, az áramot, a gázt piaci áron (utóbbit világpiaci áron) vesszük, értékesítési áraink törvényileg szabályozottak

– fejtette ki. Ugyanakkor a Szetáv eddig már négy támogatást kapott, és öt elbírálás alatti Kehop-projekt konzorciumi partnereként az említett geotermikus energia hadra fogásában látja a következő évek fő irányát. „Ezek milliárdos fejlesztések, a távfűtő cég azonban sem a pályázati forrásból nem részesül, sem a szorosan értelmezett projekthez nem nyújt önerőt, pusztán a helyszínt adja a fejlesztéshez, és annak lezárultával felhasználói számára közvetíti a tisztább és biztonságosabb energiaforrás nyújtotta előnyöket” – közölte.

A Szetáv távhő- és használati­me­legvíz-szolgáltatásból – mint alap­tevékenységből – származó árbevétele négymilliárd forint, az üzemi eredménye 51 millió forint volt, 27 ezer lakást látott el távfűtéssel.

Kintlévőségeinek nagysága 2017 végén 172 millió forint volt. Az összeg csökkentése érdekében a Szetáv saját hátralékkezelési csoportot tart fent, amely a fizetési felszólítástól a végrehajtásig kezeli az ügyeket. Az igazgató szerint azonban a behajtásnál is hatékonyabb megoldás, hogy a fizetési nehézséggel küzdő felhasználóknak a társaság részletfizetési megállapodást kínál.

Emellett szoros együttműködés alakult ki Szeged humán közszolgáltatási irodájával, ahol a távhőcég nehéz anyagi helyzetű ügyfelei az aktuális, tárgyhavi számla összegét csökkentő lakhatási támogatást és a lejárt fizetési határidejű számlák kiegyenlítését segítő hátralékcsökkentési támogatást igényelhetnek.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.