Több rekordot is megdöntve, 44 százalékos növekedéssel zárta 2017-et a hazai lakásépítés. Bár Budapesten nem nőtt az átadott lakások száma, de vidéken helyenként másfélszeres növekedés is volt. Az építési kedv még nem gyengül számottevően, mert az építési engedélyek és egyszerű bejelentések száma még mindig 20 százalékkal meghaladta a 2016-ost – jelentette a KSH.
Tavaly 14,4 ezer új lakás épült, és csaknem 38 ezer építésére kértek engedélyt. A konjunktúra hossza azonban bizonytalan a munkaerőpiaci kapacitások szűkössége és az építőanyagok drágulása miatt. A budapesti visszaesést a KSH szerint az el- és a bérbeadásra szánt ingatlanok számának 8,6 százalékos csökkenése okozta.
Az új építésű lakások ára körülbelül öt éve nő. Míg 2016-ban 27 százalékos volt a növekedés éves alapon, 2017-ben mintegy 20 százalékos – mondta Árendás Gergely, a BudaPart beruházásért is felelős Property Market Ingatlanfejlesztő Kft. ügyvezetője. Az idén az új fővárosi lakások árai további 8-10 százalékkal lehetnek magasabbak – kommentálta a tendenciát Földi Tibor, a Futureal csoporthoz tartozó Cordia Zrt. vezérigazgatója, aki úgy látja, hogy emiatt is szükség van a kedvezményes lakásáfa fenntartására. Hasonlóan látja Suppan Gergely, a Takarékbank elemzési osztályvezetője, mondván: a bizonytalanságot tükrözi, hogy a tavalyi utolsó negyedévben már megtorpant az építési engedélyek számának növekedése. A lakásátadások 2019 végére tetőzhetnek, majd jelentősen eshetnek.
Vidéken 90 százalékkal, Budapesten 70 százalékkal többen keresnek eladó lakást – közölte az Ingatlan.com vezető gazdasági elemezője. Balogh László úgy véli, hogy a pörgés tovább tart, de a növekedést korlátozza a kivitelezői kapacitáshiány. Országos szinten tavaly az eladásra épült lakások száma 40 százalékkal, a saját használatra építetteké pedig 59 százalékkal emelkedett.
A használatba vett lakások átlagos alapterülete 6 négyzetméterrel 100 négyzetméterre nőtt. Nyolc százalékkal több, összesen 13,2 ezer lakóépület építését tervezik; a nem lakóépületekre kiadott engedélyek száma 5,1 ezer, 23 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.