A kisvállalkozásokra jellemző, hogy ugyanattól a szakembertől várják el, hogy a számviteli feladatok mellett vállalja a bérszámfejtési teendőket is, készítse és adja be az adóbevallásokat, adjon tanácsot adózási ügyekben vagy képviselje a céget a hatóságokkal szemben. A komplex feladatok ellátásához azonban a jelenlegi merev továbbképzési rendszer nem nyújt megfelelő segítséget a könyvelőknek, adótanácsadóknak. A Magyar Adótanácsadók és Könyvviteli Szolgáltatók Országos Egyesülete már régóta próbál ezen változtatni, de eddig nem sikerült áttörést elérnie.
Szakmai szervezetként nagyon fontosnak tartjuk, hogy vállalkozóként könyveléssel, adótanácsadással foglalkozó kollégáink – egy ideális világban a teljes szakma – magas szintű, naprakész, jól használható tudással rendelkezzenek, és ennek érdekében vegyenek részt a továbbképzésben – így a kötelezőben is. Ezek versenyképesebbé és hatékonyabbá tehetnék a gazdaságot, hiszen támogatnák a vállalkozásokat lehetőségeik és korlátaik felismerésében, a szabályos és kockázatoktól mentes működésben.
Ha jól felkészült könyvelők, adótanácsadók szolgálják ki a vállalkozásokat, akkor ezek a feladatok nemcsak „kötelező rossznak” számítanak majd, hanem a jó gazdálkodás hajtóerejévé válnak. Ez hosszú távon kiküszöbölhetné a digitalizáció várhatóan kedvezőtlen hatásait a számviteli területet érintő munkaerőigény csökkenésére. Ha a könyvelők kilépnek az adatrögzítői szerepből, és komolyabb tudást igénylő feladatokat látnak el, akkor szükség lesz még a munkájukra akkor is, amikor a számvitel nagy része automatikussá válik. Továbbá az oktatás színvonalának emelése növelheti a szakma presztízsét, javíthatja a jövedelmezőségét is. Ehhez azonban az kell, hogy a szakembereket valóban azokra a feladatokra készítsük fel, amelyekkel hétköznapjaik során találkoznak.
A regisztrált mérlegképes könyvelők kötelező továbbképzésében 2013-tól a központi tematikát felváltotta a kreditpontos rendszer. Korábban kötelező volt kétnapos, központilag előírt tematikájú képzésen részt venni, de ma már lehetséges hosszabb-rövidebb, előadásokkal vagy e-learning képzésekkel, szakmai szervezeti tagsággal és szakmai kiadványokkal teljesíteni a feltételeket. Évente legalább 16 kreditpontot kell megszerezni, amelyből legalább 8 számviteli témájú. A nem teljesítőket törlik a nyilvántartásból. Az előadásokat a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) minősíti, hagyja jóvá és ellenőrzi. Az adótanácsadók, adószakértők, okleveles adószakértők kötelező továbbképzési rendszere ennél kissé rugalmasabb: öt év alatt kell 100 kreditpontot szerezniük úgy, hogy ezen belül négy naptári év mindegyikében részt kell venniük továbbképzésen.
A rendszerrel több probléma is van. Az egyik legfontosabb, hogy a kisvállalkozásokkal kapcsolatos feladatok jellemzően nem mereven, szakterületenként szétválasztva jelentkeznek, célszerűbb volna, ha a képzés sem kezelné rugalmatlanul a munkához szükséges ismereteket.
Ennek már most sincs jogszabályi akadálya, de a képzések tematikájának elfogadtatásánál mégis tapasztalható, hogy ha nagyjából 10 százalékot meghaladnak az adózási ismeretek a számviteli kreditpontos előadásban, akkor nem adják meg rá az engedélyt.
Ez a bírálói hozzáállás az akadálya annak, hogy az egy-egy területen felmerülő összes kérdést esettanulmány-szerűen mutassák be a jogi keretektől kezdve a számvitelen keresztül az adózásig. A szakma reméli, hogy az NGM illetékesei belátják: az új megközelítésre sokkal nagyobb igény lenne, így az oktatás nagyobb értelmet nyerne, és a részvételi hajlandóság is nőne. Ameddig nincs lehetőség a valódi igényekhez jobban idomuló képzések szervezésére a hivatalos keretek között, addig a szakmai szervezetekre hárul ezek megszervezésének feladata, ahogy teszi ezt az Adótanácsadók Egyesülete is. Ez azonban pluszidő és költség a résztvevők számára.
Úgy látjuk, hogy a számvitelt és az adózást komplexebben kellene kezelni, a kisebb cégeknél felmerülő problémák különböznek a nagyobb vállalkozásokétól, a speciális, az adózástól merevebben elkülönülő számviteli ismeretekre inkább a nagyobb vállalatoknál van szükség.
Problémát jelenthet egyes oktatásszervezők túlzottan profitorientált szemlélete is, amely sokszor találkozik a képzettek közönyével. A képzőknek amúgy sincs lehetőségük használhatóbb tudást nyújtani, így ebben nem is alakulhat ki valódi piaci verseny köztük. A jelentkezők pedig csak a kreditpontokért mennek. Ilyen körülmények között mindenkinek az lesz az érdeke, hogy a lehető legegyszerűbb témákkal, a legkisebb energiabefektetéssel a lehető leggyorsabban érjék el a lehető legnagyobb nyereséget. Így, bár napjainkban már lenne lehetőség a képzési módokból és a témákból rugalmasan összeválogatni és az év során arányosan elosztani a továbbképzéseket, mégis sokan két nap alatt, dömpingben lezavarható kötelező továbbképzéseket hirdetnek meg. Ezek jelentős része nem a magas szintű oktatásra, hanem eleve arra törekszik, hogy minél több ember gyorsan kipipálhassa a képzési kötelezettséget.
Az eddigi tapasztalatok alapján a könyvelők és adótanácsadók kötelező továbbképzése követelményi rendszerének átalakítását – többéves halogatás után – végre el kellene már kezdeni, hogy több segítséget nyújtson a kisvállalkozások könyvelőinek, adótanácsadóinak a valós problémák megoldásához. Így a szakemberek képesek lennének a folyamatosan változó szabályozási környezetben a vállalkozásnak és az államnak is megfelelő, szabályos és kedvező adózási módokat megtalálni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.